Gradska deponija „Aleksandrovačka bara“ u Subotici zatvorena je nakon 46 godina rada i u narednom periodu je planirano i njeno saniranje, rekla je članica Gradskog veća zadužena za oblast komunalne delatnosti i razvoja grada Subotice Čila Goli.
„Ove godine smo konkurisali kod Ministarstva zaštite životne sredine za zatvaranje i rekultivaciju Gradske deponije ’Aleksandrovačka bara’ i odobrena su nam sredstva u iznosu od 310 miliona dinara, da konačno zatvorimo ovo smetlište i rekultivišemo degradirano zemljište“, navela je Goli novinarima na prostoru zatvorene deponije.
Ona je kazala da je preduslov da se zatvori ova deponija bio otvaranje Regionalne deponije Subotica i da se sav otpad koji se sakuplja na teritoriji grada u plavim i zelenim kantama JKP „Čistoća i zelenilo“ Subotica vozi do Regionalne deponije.
„To smo postigli uz finansijsku podršku Evropske unije u iznosu od 21 milion evra i 3 miliona evra sopstvenog učešća, što je bilo usmereno na izgradnju regionalnog sistema za upravljanje otpadom koji obuhvata ukupno sedam opština“, navela je Goli.
Ona je podsetila da je lokacija bivše Gradske deponije „Aleksandrovačka bara“ izuzetno loša s obzirom da se u njenoj neposrednoj blizini nalaze kuće građana, jezero Palić, Opšta bolnica Subotica i Gradski Stadion.
Direktor Regionalne deponije Subotica Gligor Gelert rekao je da je ova deponija 2023. godine prihvatila oko 60.000 tona otpada što znači da je blizu projektovanih maksimalnih kapaciteta od 70.000 tona.
Prema njegovim rečima, samo iz Subotice na Regionalnu deponiju pristiže oko 33.000 tona otpada.
„Tretman i odlaganje otpada se odvija po evropskim standardima i razvijamo se u duhu cirkularne ekonomije“, napominje Gelert.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.