Najhumanije komšije Beograda, stanari zgrade u Bulevaru despota Stefana 68b, odlučile su da ovaj put ulepšaju dan onima kojima je to možda najpotrebnije – migrantima koji su pobegli od rata.
Biljana Vukosavljević (47) predsednica skupštine ove zgrade, koja ima 156 stanova i broji čak 500 stanara, u subotu je pozvala svoje komšije sa svih 13 spratova da joj pomognu da migrantima ulepšaju važan praznik.
– Imam prijatelje koji su muslimani i prošle nedelje su slavili njihov najveći praznik Ramazanski Bajram. Svaki dan prolazim kolima kroz Karađorđevu, pa sam se zapitala kako li svoj praznik proslavljaju migranti koji su na našim ulicama. Zato sam pozvala komšije da prikupimo sredstva za higijenu, slatkiše i sokove i odnesemo im – priča ona.
Humane komšije su se rado odazvale pozivu i za svega nekoliko sati prikupile preko 200 kilograma razne robe.
– Podelili smo sve ženama i deci koji su na plus 40 stepeni sedeli na zemlji i betonu u parku kod autobuske stanice. Ono što me je posebno oduševilo je što se niko nije otimao. Dostojanstveno su stajali u redu i uzeli poklone – prepričava Biljana koja inače radi kao direktor udruženja Ujedinjenih nacija.
Prizor koji su stanari iz zgrade u Bulevaru despota Stefana zatekli tada, kažu, pamtiće celog života.
– Dugo se nisam tako potresla. Svi su bili beskrajno zahvalni i srećni. Možda ne razumemo njihov jezik, ali razumeli smo pogled i osmeh koji su univerzalni. Deca su se najviše obradovala bananama i slatkišima, a žene sapunima. Eto kako je nekada potrebno malo da bi bili srećni – kaže ona i dodaje da se nada da će ova komšijska akcija inspirisati i druge Beograđane na slične poduhvate.
– To je minimum što mi građani možemo za njih da uradimo. Flaša vode i keks koštaju 100 dinara. To za nas nije ništa, a njima je mnogo – kaže ona.
Biljana je u ovoj zgradi postala “glavna” pre četiri godine i tada je odlučila da briga o zgradi bude više od “vode, struje i liftova koji rade”.
– Verujem da zajednički život komšija mora da bude kvalitetniji. Nije bilo lako “pokrenuti” ljude, ali kada vide energiju, ideje, želju da se učini nešto korisno, onda i najskeptičniji ostaju bez komentara. Ovo je od bezličnog solitera postala zgrada “sa dušom” – kaže ona.
Stanari ove zgrade velike zgrade, koja se nalazi u centru prestonice, poznati su po svojim humanitarnim akcijama. Već su prikupljali novac i igračke za mališane iz Zvečanske, za poplavljene širom Srbije, kao i za operaciju Tijane Ognjanović kada su za dva sata stanari prikupili 42.000 dinara.
***
Šta sve imaju stanari ove zgrade:
1. Biblioteka 68b – u zajedničkoj prostoriji “Klubu 68b”’ napravljena je biblioteka koja ima preko 1000 naslova koji su poklon komšija i prijatelja.
2. Krajem avgusta za svu decu koja idu u školu obezbeđuju pribor (nekoliko svezaka, olovke, bojice i drugi materijal)
3. Novogodišnji paketići – u holu zgrade Deda Mraz pored jelke dodeljuje paketiće deci koja još ne idu u školu
4. Prednovogodišnje druženje – organizovano je za sve komšije uz muziku i koktel
5. Novogodišnji pokloni za sve stanare – svi stanari su u svojim sandučićićima za Novu Godinu dobiju kalendar sa korisnim telefonima, olovku sa natpisom adrese zgrade i platnenu biorazgradivu torbu sa natpisom “Moja zgrada 68b”.
6. Pet minuta za zdravlje – tri puta je organizovana akcija u saradnji sa Patronažnom službom Doma zdravlja Palilula, gde komšije u našim prostorijama mogu da izmere pritisak, šećer u krvi, EKG i dobiju savet od lekara. Do sada je pregledano 292 komšija.
7. Bioskop na krovu – na krovu zgrade organizuju projekcije filmova i gledanje
8. Ulaz oslikan muralima – Do sada je urađen Beograd, Despot Stefan, Nikola Tesla, panorama Beograda i ptice
9. Časopis “24 sata” – stanari ove zgrade imaju sopstvenu kutiju za novine “24 sata” u holu svoje zgrade.
Izvor: 24 sata
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.