Nagrada “Aleksandar Lifka” za Mirjanu Karanović

Nagrada “Aleksandar Lifka” za Mirjanu Karanović

Foto: NJ, Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

24.06.2020

Kategorija: Subotica

Festival evropskog filma Palić tradicionalno dodeljuje nagrade “Aleksandar Lifka” istaknutim domaćim i inostranim filmskim stvaraocima, koji su svojim angažmanom dali izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji ostavivši neizbrisiv trag. Ovogodišnja dobitnica nagrade u kategoriji domaćih stvaralaca je legendarna glumica Mirjana Karanović.

U jugoslovenskoj, srpskoj i regionalnoj kinematografiji aktivna je od debija 1980. u filmu “Petrijin venac” Srđana Karanovića, nakon čega je tokom prethodne četiri decenije ostvarila niz antologijskih uloga i osvojila veliki broj priznanja za svoj rad.

U festivalskom obrazloženju povodom dodele nagrade navodi se da „Mirjanu Karanović izdvaja njena neiscrpna raznovrsnost glumačke igre, raskošno izražajno bogatstvo i smelost kreativnog istraživanja“.

„Odigrane Mirine uloge su velika kolona suprotnosti različitih žena, od prve, nepismene seljanke Petrije u “Petrijinom vencu” do prošlogodišnje Mire Kušević u “Dnevniku Dijane Budisavljević”. Ona pred filmskom kamerom stoji slobodno, bez lažne maske i sa ogromnom ljubavlju, pa na ubedljiv i emotivan način tumači likove žena koje su ljudska mržnja i ravnodušnost teško oštetile, pokazujući da u svakoj od njih i u njoj samoj uvek ima snage za novu borbu“, navodi se u tekstu.

Svetsku slavu je stekla ulogom majke u filmu Emira Kusturice “Otac na službenom putu”. Godine 2005. glumila je u filmu “Grbavica” bosansko-hercegovačke rediteljke Jasmile Žbanić, koji je dobio Zlatnog medveda na Berlinskom filmskom festivalu. Jedna je od svega pet glumica koje su dvaput dobile nagradu Zlatna arena u Puli. Prošlodišnja je laureatkinja nagrade “Dobričin prsten” za životno delo, a tokom svoje dugačke karijere osvojila je i na desetine drugih nagrada za svoj glumački rad. Aktivno igra u pozorištu, na filmu i televiziji. Kao rediteljka debitovala je 2006. filmom “Dobra žena”. Na Akademiji umetnosti u Beogradu izabrana je 2001. u zvanje vanrednog i 2007. u zvanje redovnog profesora na predmetu Gluma. Bila je dekan Akademije umetnosti u dva mandata.

Nagrada “Aleksandar Lifka” dodeljuje se od 2000. godine za doprinos evropskoj kinematografiji, a svake godine Festival evropskog filma Palić ovu nagradu uručuje jednom inostranom i jednom domaćem laureatu. Među dobitnicima su do sada bili Mikloš Jančo i Milena Dravić (2000), Jirži Mencl i Dušan Makavejev (2001), Lučijan Pintilije i Gordan Mihić (2002), Kšištof Zanusi i Puriša Đorđević (2003), Margareta Fon Trota i Živorad Žika Mitrović (2004), Andžej Vajda i Eva Ras (2005), Teo Angelopulos i Velimir Bata Živojinović (2006), Ištvan Sabo i Ljubiša Samardžić (2007), Ken Louč i Goran Paskaljević (2008), Ken Rasel i Miki Manojlović (2009), Konstantin Gavras i Goran Marković (2010), Lordan Zafranović i Srđan Karanović (2011), Žan Mark Bar i Zoran Simjanović (2012), Nikita Mihalkov i Emir Kusturica (2013), Klod Leluš i Mira Banjac (2014), Roj Anderson i Želimir Žilnik (2015), Ulrih Zajdl i Slobodan Šijan (2016), Kristofer Hampton i Slavko Štimac, Brajan Koks i Rade Šerbedžija (2018), Rajko Grlić i Miljen Kreka Kljaković (2019).

Ovogodišnje, dvadeset sedmo izdanje Festivala evropskog filma Palić, održaće se u novom terminu, od 8. do 14. avgusta na Paliću i u Subotici, u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica.

Festival se tradicionalno održava na više lokacija među kojima su jedinstvena Letnja pozornica na Paliću, kao i bioskopi Eurocinema, Abazija i Lifka. Tokom predfestivalskog programa i centralnog dela manifestacije publici će biti predstavljeno više od 100 filmova iz svih krajeva Evrope, i to u 15 različitih selekcija i programskih celina. Mnogi od filmova imaće svoju srpsku i regionalnu premijeru upravo na Paliću. Pored bogatog filmskog programa, publika će moći da uživa u brojnim dinamičnim pratećim sadržajima – koncertima, izložbama, promocijama, radionicama i stručnim predavanjima.

Izvor:

Podelite sa prijateljima:

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite odgovor *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.