Na ulazu u Muziču školu danas je vraćena spomen-ploča pedagogu, kompozitoru i bivšem direktoru ove ustanove, Erneu Lanjiju, koja je bila ukradena 2014. godine.
Tabla je prvobitno bila postavljena 2007. godine. Na inicijativu Agote Gubaš prikupljena su sredstva za ponovno izlivanje spomen-ploče i njeno vraćanje na zid škole. Inicijativu je finansijski podržalo Udruženje „Biro Karolj“ i predsednik Skupštine grada Subotica, Balint Pastor, koji je na otkrivanju ove ploče rekao da Erne Lanji nije rođeni Subotičanin, ali da je zadužio ovaj grad.
„Erne Lanji je 16 godina bio stanovnik Subotice, bio je direktor Muzičke škole, osnivač Subotičke filharmonije, a bio je i na čelu hora u crkvi Svete Terezije Avilske. Mnogi ne znaju da se, osim muzike, bavio i književnošću. Po svedočenju peštanskog dnevnika, na poslednji počinak ispratilo ga je 20.000 ljudi u Subotici, što znači da su ga građani voleli i poštovali“, naveo je.
Erne Lanji je preminuo 10. marta 1923. godine i sahranjen je u Subotici, na Bajskom groblju.
Pastor je podsetio da se ove godine obeležava 155 godina postojanja Muzičke škole u Subotici, koja je najstarija muzička škola u Srbiji, ali i 100 godina od smrti Ernea Lanjija.
„Lanji je bio jedan od organizatora muzičkog života u Subotici u onim godinama kada je ovaj grad doživljavao svoj procvat. Na ovaj način mu se odužujemo“, zaključio je.
Direktorka Muzičke škole u Subotici, Dragana Nikolić, naglasila je da je istorija ove škole bogata, da je ona iznedrila mnogo značajnih umetnika i ličnosti koji su učinili da danas ona bude to što jeste i da je jedan od njih svakako bio i Lanji.
U okviru svečanosti, održan je i muzički program u okviru kog su izvedena dela Ernea Lanjija.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.