U okviru takmičarskog programa 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, koji se održava od 22. do 27. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, naći će se 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića.
Publika festivala moći će da pogleda raznovrsne i maštovite predstave koje u Srbiju dolaze iz Češke, Estonije, Francuske, Litvanije, Mađarske, Nemačke, Španije, Turske, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Republike Srpske, kao i predstave domaćih pozorišta iz Niša i Subotice.
U takmičarskom programu učestvovaće dve predstave iz Srbije. Predstavu “Bajka o ribaru i ribici” po motivima bajke A.S. Puškina, u dramatizaciji Nine Pavlović i režiji Vjere Vidov, izvešće Pozorište lutaka Niš. Glavni lik je stari ribar koji sa svojom ženom skromno živi u trošnoj kolibi kraj mora, a njegov život se promeni kada ulovi zlatnu ribu koja mu obećava ispunjenje želja ako je vrati u more.
U izvođenju Dečjeg pozorišta Subotica stiže predstava “Igraj se sa mnom!” (autori Tamaš Olah, Marta Bereš, Andrej Boka, režija Andrej Boka) u kojoj u želji da svojoj deci sve obezbede, roditelji ponekad zaborave da im daju ono što je deci najpotrebnije, svoju pažnju i vreme. Ova predstava je mali podsetnik i poziv na igru.
Iz zemalja u okruženju stiže pet ostvarenja: “Bajka sva od šećera” Kazališta Virovitica iz Hrvatske, autorke i rediteljke Sare Lustig; “Ferdo, divovska ptica” Lutkovnog gledališča Maribor iz Slovenije, autorke Andreje Peklar i rediteljke Katje Povše; “Zelena gora” cetinjskog NVO Teatra Mladih iz Crne Gore, autorke Mile Mašović Nikolić i režisera Branka Ilića; “Avantura u odevanju” Plesne trupe “Gobi” iz Mađarske, autorke i rediteljke Rite Gobi; i “Crvenkapica” banjalučkog Dječijeg pozorišta Republike Srpske, prema bajci braće Grim i Šarla Peroa, uz dramatizaciju i režiju Ljudmile Fedorove.
“Pozitivno pozorište” iz Češke predstaviće se ostvarenjem “Praljudi” (autor i režiser Jiří Šponar), iz Estonije dolazi Pozorište „Triktrek“ s predstavom “Kuti” (autor i režiser Alexander Andreev), iz Francuske pozorište „Sneg na trepavicama“ s predstavom “Ne čekaj me…” (autorka i režiserka Vera Rozanova), iz litvanskog pozorišta “Bez cipela” stiže predstava “Pokušao sam” (autorka Kristina Marija Kulinič, režija Ieva Jackevičiūtė).
Nemačko Lutkarsko pozorište “Cvikau” iz Nemačke izvešće predstavu “Virtuelno lutkarstvo: Kopači zlata” (autor Emanuel Geibel, režija Monika Gerboc), Pozorište “Gušterov osmeh” iz Španije izvešće predstavu “Majmunica Simona” (autorka i rediteljka Marli Santana), dok će tursko Pozorište senki „Čengiz Ozek“ odigrati predstavu “Čarobno drvo” (autor i režija Cengiz Ozek).
Žiri glavnog takmičarskog programa čine glumica i rediteljka Morana Dolenc, ovogodišnji dobitnik nagrade “Mali princ” – Luka Kecman, i laureatkinja nagrade “Oton Tomanić” – Eva Tomaševska.
Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica jedan je od najznačajnijih festivala u regionu koji okuplja stvaraoce koji su svoj rad posvetili najmlađima. Sa fokusom na lutkarstvo, ali i sa prostorom za druge umetničke forme, festival kontinuirano doprinosi promociji i razvoju pozorišta za decu u Srbiji. Za svoj izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte, Festival je 2005. godine nagrađen „Vukovom nagradom“, najvećim kulturnim priznanjem u Republici Srbiji, dok je 2009. godine Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica dodeljena nagrada „Pro urbe“ za značajan doprinos razvitku i ugledu grada Subotice podizanjem njegovih materijalnih i duhovnih vrednosti. Festival je dobitnik i specijalne Međunarodne nagrade za doprinos razvoju dramskog odgoja „Grozdanin kikot“ za 2009. koju dodeljuje Centar za dramski odgoj iz Mostara (BiH centar IDEA (Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje).
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.