Prema nacrtu, budžet Grada Subotice za sledeću godinu iznosiće nepunih 8,5 milijardi dinara, sa deficitom nešto većim od 250 miliona koji će biti finansiran iz prenetih, neutrošenih sredstava iz ove godine i kroz prodaju nefinansijske imovine. Javna rasprava o nacrtu budžeta otvorena je na zvaničnoj internet prezentaciji lokalne samouprave.
Poređeno sa ovogodišnjim rebalansiranim budžetom, čiji su prihodi planirani na 9,8, a rashodi na 10,6 milijardi, predlog budžeta za narednu godinu manji je za oko dve milijarde dinara. Preciznije, planirani prihodi su manji za 1,4 milijarde, rashodi za 2,1 milijardu, a deficit je smanjen za 624 miliona dinara.
Gro prihoda, nešto više od sedam milijardi, činiće poreski prihodi, u najvećoj meri porez na zarade, koji “puni” više od polovine budžeta, i porez na imovinu, od kog zavisi gotovo četvrtina budžeta, dok su transferi sledeće godine projektovani na svega 307 miliona dinara.
Najveći deo budžeta otići će za korišćenje roba i usluga – 3,2 milijarde.
Slede plate u javnom sektoru sa više od 1,2 milijarde. Sa porezima i dopsinosima to iznosi više od 1,6 milijardi, za 930 zaposlenih, izabranih ili postavljenih lica.
Planirano je 634 miliona za 445 zaposlenih u “Našoj radosti”, 563,5 miliona za 311 zaposlenih, izabranih ili postavljenih lica u lokalnoj samoupravi, 234 miliona za 159 zaposlenih u ustanovama kulture, 10,8 miliona za 10 zaposlenih u mesnim zajednicama…
Transferi i subvencije iz budžeta planirani su sa po 1,1 milijardu dinara.
Trećina subvencija, dok se čeka ishod tendera za izbor koncesionara kom će biti poveren javni prevoz, otići će za subvencije javnog prevoza, gde je namenjeno više od 330 miliona dinara. Delatnost JKP “Stadion” biće subvencionisana sa bezmalo 200 miliona, dok je 106 miliona namenjeno za subvencije Regionalnoj deponiji.
Građani će moći da računaju i na 15 miliona dinara subvencija za energetsku sanaciju i projekte obnovljnih izvora energije.
U nacrtu su tabelarno predstavljeni projekti koji će se finansirati od sredstava prikupljenih u narednoj godini.
Među njima su 90 miliona za 1,7 kilometara vodovodne mreže u Mesnoj zajednici “Zorka”, 60 miliona za kilometar vodovoda na Makovoj sedmici i 11 miliona za vodovod u Industrijskoj zoni.
Više puta osporavana rekonstrukcija Bunjevačke kuće ponovo je u budžetu, sa 7,4 miliona dinara.
Iako najavljena za ovu godinu, rekonstrukcija dva najveća gradska vrtića je budžetirana za sledeću: 107 miliona za objekat “Sanda Marjanović”, 77,5 za objekat “Mandarina”, uz 46 miliona za rekonstrukciju centralne kuhinje Predškolske ustanove “Naša radost”.
Samim tim, Predškolaska ustanova “Naša radost” je najveći pojedinačni korisnik budžeta, sa ukupno namenjenih skoro 1,2 milijarde dinara, gde treba napomenuti da je smeštaj dece u ovoj ustanovi potpuno besplatan.
Za izgradnju ambulante na Paliću, koja je započeta ove jeseni, nacrtom je opredeljeno 73,5 miliona dinara.
Dalja rekonstrukcija Narodnog pozorišta, čiji izgrađeni delovi i dalje čekaju upotrebnu dozvolu, biće finansirana sa svega 21 milion dinara.
Više detalja o nacrtu budžeta dostupno je od danas na zvaničnoj internet prezentaciji lokalne samouprave.
Svoje primedbe, predloge i sugestije građani mogu dostaviti pismeno ili elektronski u narednih deset dana, do 22. novembra u 12 časova.
Nakon toga će biti sačinjen izveštaj, zajedno sa nactom budžeta ići će na raspravu pred članove Gradskog veća, koji utvrđuju konačni predlog budžeta za narednu godinu, o kom će poslednju reč dati Skupština grada Subotice.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.