U Vizitorskom centru na Hajdukovu danas je prezentovana studija izvodljivosti poboljšanja kvaliteta vode Palićkog jezera, saopštili su iz Službe za skupštinske poslove.
Studiju je izradila firma „VTK Innosystem Kft.“ iz Mađarske uz podršku Zelenog centra za Zapadni Balkan, koji je za ovu namenu opredelio 35.700.000 forinti, tj. blizu 12,6 miliona dinara.
„VTK Innosystem Kft.“ je u proteklih godinu dana istraživao i analizirao postojeće podatke o Palićkom jezeru, te ispitivala mere koje su u proteklom periodu sprovedene u cilju poboljšanja kvaliteta vode jezera, a među kojima se izdvajaju rekonstrukcija Subotičkog prečistača otpadnih voda i projekat „Ecolacus“ finansiran od strane Vlade Nemačke, koji je još u toku.
Zamenik gradonačelnika Subotice Imre Kern je podsetio prisutne da je jedan od istaknutih ciljeva rukovodstva lokalne samouprave da vrati nekadašnji sjaj Palića, za šta je neophodno da se kvalitet vode poboljša:
„Prethodnih godina izrađene su brojne studije za unapređenje kvaliteta vode, ali sve one su ostale na nivou ideje, i ni jedna od njih nije realizovana. Poslednjih decenija bilo je svega nekolicina konkretnih investicija koje vredi spomenuti, kao na primer izgradnja novog prečistača 2000-tih godina, čime je značajno poboljšan kapacitet i efikasnost starog prečistača izgrađenog 70-tih, odnosno drugi projekat koji je doneo konkretne rezultate, projekat ‘Ecolacus’ koji finansira KFW. Cilj ovog projekta iz više delova jeste da se otpadne vode naselja Palić ne upuštaju u jezero, već da se one kroz novu crpnu stanicu odvode do gradskog prečistača. Prema očekivanjima, mere sprovedene u okviru projekta ‘Ecolacus’ će stvari pokrenuti u pozitivnom smeru, i u sledećem periodu će dati spektakularne rezultate”.
Izvršni direktor Zelenog centra za Zapadni Balkan, dr Laslo Erleš, rekao je da je ovaj centar do sada podržao 21 projekat sa ukupno dva miliona evra, i to većinom u oblastima vode, otpada i klimatskih promena, pri čemu jednu trećinu dosadašnjeg portfolija Zelenog centra za Zapadni Balkan čine vojvođanski projekti.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.