Ministarka pravde Mađarske, Judit Varga, izjavila je večeras na sceni Jadran Narodnog pozorišta u Subotici, povodom svečanosti u čast Revolucije i Oslobodilačkog rata 1848-1849, da je ulazak Srbije u EU ključ mira, bezbednosti i ekonomskog oporavka u regionu.
„Stav Mađarske je da nije Srbiji potrebna Unija, već je Uniji potrebna Srbija. Mađarska 3. aprila mora da nastavi izgradnju nacije koju je započela pre 12 godina“, kazala je Varga.
Ona je podsetila da će 3. aprila izbori biti održani ne samo u Mađarskoj, već i u Srbiji.
„Mi odlučujemo o budućnosti naših zemalja, o pravcima razvoja naših naroda, a istovremeno, i to hrabro kažem, i o sudbini Evropske unije. Mi odlučujemo da li će plodovi započetog posla sazreti ili pasti u prašinu i da li će interesi mađarskog naroda preovladati u evropskoj areni. Pred nama je preokret trenda i čekamo podršku i pomoć naših srpskih prijatelja“, poručila je Varga.
Dodala je i da ne treba zaboraviti da živimo u doba krize i da, nakon što je pandemija korona virusa popustila, sada imamo rat u našoj neposrednoj blizini.
„Na predstojećim izborima u Mađarskoj biramo da li ćemo svojim iskustvom i onima koji dolaze posle nas, koji od rođenja poznaju samo mir, sigurnost i stabilnost, sačuvati ono što smo zajedno postigli“, rekao je predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor.
On je podsetio da Mađari od 15. marta računaju dan kada se formirao identitet moderne mađarske nacije.
„Ulozi su veliki, opasnost je ogromna, a sa stanovišta Mađarske i Srbije, suverenitet i saradnja postaju sve važniji“, naveo je Pastor.
On je ocenio da sporazum Mađarske i Srbije u ovoj ratnoj krizi utiče na naš svakodnevni život i na našu budućnost, dodajući da su vojvođanski Mađari svesni važnosti ovih izbora.
„U gotovo svakoj porodici je mladima rečeno koju cenu smo platili za sadašnjost da bismo politički bili tu gde jesmo: budite naš glas, i naša snaga“, poručio je Pastor.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.