Jubilarno, 30. izdanje Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, biće održano od 17. do 22. septembra, a u Glavnom takmičarskom programu ove godine ugostiće 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića.
Uz već tradicionalnu nagradu za životno delo “Mali princ”, koju su za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu prethodnih godina dobijali velikani domaće kulture poput Branke Veselinović (2019), Minje Subote (2015), Timoti Džon Bajforda (2014), Branka Milićevića Kockice (2007), Ljubivoja Ršumovića (2006), ove godine će prvi put biti dodeljena i novoustanovljena nagrada za izuzetan doprinos teatrološkoj misli “Oton Tomanić”.
Tokom trajanja festivala, od 18. do 21. septembra, biće održan i Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade, na temu “Vreme i odgovornost u pozorištu za decu i mlade”, na kom će učestvovati 30 izlagača iz 16 zemalja.
Tradicionalno, prateći program festivala činiće četiri radionice namenjene kako profesionalcima, tako i roditeljima i deci različitog uzrasta, potom izložbe i promocije knjige, kao i bogat program u okviru selekcije “Trgovi i ulice”.
Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica jedan je od najznačajnijih festivala u regionu koji okuplja stvaraoce koji su svoj rad posvetili najmlađima. Sa fokusom na lutkarstvu ali i sa prostorom za druge umetničke forme, festival kontinuirano doprinosi promociji i razvoju pozorišta za decu u Srbiji.
Za svoj izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte, festival je 2005. godine nagrađen „Vukovom nagradom“, najvećim kulturnim priznanjem u Republici Srbiji, dok mu je 2009. godine dodeljena nagrada „Pro urbe“ za značajan doprinos razvitku i ugledu grada Subotice podizanjem njegovih materijalnih i duhovnih vrednosti. Festival je dobitnik i specijalne Međunarodne nagrade za doprinos razvoju dramskog odgoja „Grozdanin kikot“ za 2009. koju dodeljuje Centar za dramski odgoj iz Mostara.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.