Trećinu izbeglica koje prelaze more između Turske i Grčke čine deca, a prvi put od početka izbegličke krize među migrantima ima više žena i dece nego muškaraca, saopštile su Ujedinjene nacije.
“Deca sada čine 36 odsto onih koji se krenu na nesiguran put preko mora između Grčke i Turske”, izjavila je portparolka Unicefa Sara Krou, prenosi danas Gardijan.
Deca i žene, dodala je, čine gotovo 60 odsto onih koji iz Grčke ulaze u Makedoniju.
Najnoviji podaci pokazuju značajnu promenu od juna, kada su odrasli muškarci činili 73 odsto izbeglica, a tek je svaka 10 izbeglica bila mlađa od 18 godina.
Posledice porasta broja dece i žena su ogromne, smatra specijalna koordinatorka Unicefa za izbegličku krizu u Evropi Mari Pjer Poarje, dodajući da su oni mnogo izloženiji opasnostima putovanja ka evropskim zemljama.
“To znači da je više njih u opasnosti na moru, posebno sada tokom zime, i više njih treba zaštitu na kopnu”, kazala je ona.
Međunarodna organizacija za migracije saopštila je u utorak da je svaki peti utopljenik u vodama između Turske i Grčke prošlog meseca bilo dete. Tokom prethodnih pet meseci udavilo se 330 dece, mnogi od njih na samo nekoliko metara od obale.
Gotovo 62.200 migranata je u januaru ušlo u Evropu preko Grčke, a gotovo trećina njih su bila deca bez pratnje roditelja, koja su posebno izložena opasnosti od eksploatacije, zlostavljanja i trafikinga.
Evropol je saopštio da se više od 10.000 izbegličke dece koja su bez pratnje došla u Evropu u poslednjih 18 do 24 meseca vode kao nestala i da bi postoji opasnost da su verovatno žrtve organizovanog kriminala.
Krou je ocenila da sistem zaštite dece u Evropi ne funkcioniše i da procedure moraju da budu mnogo brže kako deca ne bi postala žrtva krijumčara.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.