Ko se još, u eri selfija i storija na društvenim mrežama, seća kako je nekada izgledalo fotografisanje? To je bio događaj za koji se posebno pripremalo, a crno-bele, danas požutele fotografije, svedoče o tom vremenu. Jedan Subotičanin ih već decenijama čuva i digitalizuje, stvarajući svojevrstan legat tamburice i narodne nošnje.
Kako su nekada izgledale tamburaške “bande”, posebno poznatog Pere Tumbas Haje, a kako narodna nošnja, život i rad na salašima… Odgovor na ova pitanja krije se u izuzetno vrednoj zbirci fotografija subotičkog muzičara i jednog od prvaka organizacije čuvene “Dužijance” Marinka Piukovića. Tokom tri decenije ovog svojevrsnog hobija, na razne načine prikupio je oko 20.000 fotografija, a sve one svedoče o životu u Subotici i subotičkoj muzici.
“Neke od tih skeniranih fotografija sam dobio. Kada god je bilo prilike, od starijih kolega tamburaša tražio sam stare fotografije. Uvek bi mi izlazili u susret. Takođe, kada sam se susretao sa starijim ljudima, pitao bih ih za fotografije. To je način na koji sam dolazio do njih. Obilazio sam pijace i antikvarnice tragajući za takvim fotografijama i, naravno, trud je urodio plodom. S vremenom, kako su to ljudi prepoznali, sami su mi donosili fotografije na skeniranje iz svojih porodičnih albuma, a neke sam i otkupljivao, za koje sam smatrao da su važne, ili su meni bile interesantne” kaže Piuković.
Tokom minulih godina, Marinko je paralelno sa prikupljanjem fotografija radio i na digitalizaciji prikupljene građe, koju je sortirao i tražio podatke o njima, kako o likovima, tako i okolnostima u kojima su ti likovi ovekovečeni.
“Svaka od ovih fotografija ima svoju priču, naravno. U svojoj glavi imam nekoliko monografija. Jedna od tih monografija je svakako o Peri Tumbas Haji. Ja, evo, posedujem ovde, mogu slobodno reći, najveću zbirku fotografija. Želja mi je da se i na taj način, pošto postoji film o njemu, napravi jedna fotomonografija. Naravno, sve ove fotografije selektujem, po periodima, godinama, običajima, da bi u nekom momentu, kada neko nešto zatraži, mogao pomoći ili dati da se to koristi”, dodaje on.
Za sada, pored nekoliko fotomonografija koje je uređivao, delić zbirke Marinka Piukovića dostupan je u “Topoteci” na internet portalu Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.