Gradonačelnik Subotice Jene Maglai i jedan od osnivača nevladine organizacije Mađarski pokret izjavio je večeras da je osnivanje ovakvog pokreta „potez koji zahteva određenu političku hrabrost“.
“Mora da dođe do reforme političkog i javnog života Mađara u Vojvodini. Što se mene tiče, ja nisam ni sada, a neću ni ubuduće biti zavisan niti od svoje pozicije, niti od svoje funkcije”, poručio je Maglai sa osnivačke sednice pokreta koja je večeras održana u Subotici.
Na pitanje da li očekuje da će snositi sankcije unutar Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) čiji je istaknuti član, zbog svoje odluke da se prikljući osnivačima Pokreta, Maglai je rekao da se ne plaši posledica.
“Ne zabrinjava me da li će biti sankcija od strane SVM”, istakao je Maglai i dodao mu je žao što je bio jedan od dva člana Glavnog odbora SVM koji je glasao protiv isključenja Lasla Varge, koji je takođe među osnivačima Pokreta.
Jedan od osnivača Tamaš Korhec rekao je da je cilj pokreta reforma javnog života u mađarskoj zajednici i građenje „konsenzualne demokratije“, te da je doneta odluka da ovaj pokret nema lidera.
Korhec je kazao da je centralno rukovodstvo SVM nedavno prikupljalo potpise protiv Mađarskog pokreta pod izgovorom da je njegova namera da razbije SVM, te da je članovima prećeno isključenjem ukoliko mu se priključe.
On je rekao da je, bez obzira na pretnje i pritiske iz SVM, više od 200 ljudi podržalo pokret, te da većina njih nije iz politike i ne žele da pokret bude politička stranka, već tačka okupljanja „onih koji su do sada bili nepravedno izostavljeni iz javnog života vojvođanskih Mađara“.
Nevladinu organizaciju Mađarski pokret osnovali su oponenti predsednika SVM Ištvana Pastora, a među osnivačima je i nekadašnji predsednik Nacionalnog saveta Mađara Laslo Joža, nekoliko novinara lista Mađar so i nedavno smenjeni potpredsednik SVM-a Laslo Varga.
Savet SVM je u junu mesecu smenio Vargu sa mesta potpredsednika zbog, kako su naveli, “krize poverenja” unutar stranke, nakon čega je on ocenio da je SVM u proteklih godinu dana “izgubio politički kompas”, prestao da se zalaže za autonomiju Vojvodine i da učešće u vlasti na republičkom nivou nije donelo nikakav rezultat.
Mađarski pokret je u osnovnim načelima naveo da se zalaže da Nacionalni savet Mađara bude slobodno izabran i da afirmiše stručnost, kao i za sprečevanje “samovolje moći i grupnih odnosno stranačkih interesa”.
U načelima stoji da Mađarski pokret želi da vrši pritisak na nosioce vlasti i da ih kontroliše, te da se zalaže za slobodu govora i štampe i slobodu mišljenja.
Pokret je osnovan na dan kada Mađari širom sveta obeležavaju Svetog Ištvana, koji se slavi kao utemeljitelj hrišćanstva u Mađarskoj, prvi mađarski kralj i osnivač mađarske države.
Izvor: Beta, Magločistač
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.