Vojska od jutra postavlja bodljikavu žicu i ograde duž prijelaza kod Gole u Koprivničko-križevačkoj županiji.
Mađarska vojska, prema naredbi vlasti, od ranog jutra postavlja bodljikavu žicu i ograde duž graničnog prijelaza kod Gole u hrvatskoj Koprivničko-križevačkoj županiji, javljaju lokalni mediji.
Granični prijelaz u Goli samo je 14 kilometara udaljen od prijelaza kod Botova koji je već šesti dana jedna od najkorištenijih ruta za transfer izbjeglica iz Hrvatske u Mađarsku, piše Glas Podravine.
Nije poznato namjeravaju li Mađari produžiti ogradu prema Botovu.
Iz Tovarnika je u 9:30 krenuo vlak s izbjeglicama za Botovo, gdje bi trebali biti oko 15 sati. Oni bi trebali prijeći u Mađarsku bez problema, no vlak je kasnio jer izbjeglice ne žele ići u Mađarsku, hoće u Sloveniju, pa povlače ručne kočnice. Takvu informaciju Al Jazeeri je potvrdio šef željezničke stanice u Botovu.
Za vlak koji bi iz Tovarnika trebao krenuti u 15 sati više ništa nije sigurno.
Kamioni na granici
Cijelu noć te jutro izbjeglice i dalje iz pravca Bapske stižu u prihvatni centar u Opatovcu, ispred kojega je veliki broj izbjeglica koje čekaju u redu da uđu u centar kako bi bili registrirani te smješteni u šatore u kojima će čekati prijevoz do mađarske granice.
Prije smještaja moraju proći liječnički pregled, iako do sada nisu zabilježene nikakve bolesti. Izbjeglice se uglavnom žale na rane na stopalima, trudnice i stariji na iscrpljenost, a djeca imaju povišenu temperaturu, javljaju hrvatski mediji.
“U Hrvatskoj se ozbiljno prati ono što radi Mađarska, pa planira vratiti izbjeglice u Srbiju, no to je neslužbena informacija. Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić je još jednom rekao da ne treba dizati žice i zidove jer se tako ne može riješiti izbjeglička kriza, nego treba pokušati humanije metode”, javlja Al Jazeerina reporterka Ivana Brkić Tomljenović.
Najveći broj izbjeglica istočnu granicu Hrvatske od utorka u noći prelazi u Bapskoj, dok u Tovarnik više ne ulaze u većem broju.
Policija, također, navodi kako nema problema s prihvatom izbjeglica iz Bapske, koje pristižu u manjim skupinama, a dio ih se dovozi i autobusima.
Komentirajući navode iz Srbije kako tamošnje vlasti nemaju veze s usmjeravanjem izbjeglica prema Hrvatskoj, Ostojić je rekao kako je noćas preko Bapske u Hrvatsku ušlo 3.500 osoba.
“I kad mi netko kaže da taj prijelaz netko može naći tek tako… Ja sam stari izviđač i teško bih ga pronašao. A ovdje su organizirani autobusi koji dolaze na 100 metara do prijelaza na kojem nema niti jednog srpskog policajca”, ustvrdio je Ostojić.
Srpskim vlastima Ostojić je poručio da “sve to što rade, samo rade i dalje, ali na lijepom, urednom i finom prijelazu Horgoš na mađarskoj granici”.
Prema policijskim podacima brojka izbjeglica, koji su preko istočnih granica ušli u Hrvatsku, premašila je 44.000.
Najveći priljev migranata i dalje se očekuje na području Tovarnika i Iloka.
Preusmjeravanje prometa
Zbog izvanredne situacije na graničnom prijelazu Bajakovo – Batrovci, koji dijeli Hrvatsku i Srbiju, te blokade prometa koju su izazvali vozači teretnih vozila na srpskoj strani granice, nezadovoljni odlukom da se propuste samo kamioni s kvarljivom robom, obustavljen je promet na tom dijelu autoceste Zagreb – Beograd.
Tim je povodom premijer Srbije Aleksandar Vučić uputio pismo dužnosnicima Europske unije, priopćeno je iz Ureda Vlade Srbije za suradnju sa medijima.
Vučić je uputio pismo predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku, predsjedniku Europskog parlamenta Martinu Schulzu, predsjedniku Europske komisije Jean-Claudeu Junckeru, visokoj predstavnici EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Federici Mogherini i europskom komesaru za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannesu Hahnu.
Promet osobnih vozila, autobusa i teretnih vozila do 7,5 tona preusmjeren je na granični prijelaz Tovarnik, a vozila iznad 7,5 tona voze kroz Bosnu i Hercegovinu preko graničnog prijelaza Stara Gradiška, izvijestio je jutros Hrvatski autoklub (HAK).
Na tom graničnom prijelazu kolona kamiona s hrvatske strane duga je otprilike devet kilometara, dok je na srpskoj strani granice znatno dulja – 14 kilometara.
Vozači kamiona su najavili da će otići prema Šidu i blokirati taj prelaz. Budući da ne mogu ići kamionima, otići će tamo pešice i stati u međuprostor kako bi upozorili na problem u kojem se nalaze. Ponestaje im vode i hrane, a obližnje prodavnice znatno su podigle cene kad se stvorio čep na granici”, javlja Al Jazeerin Marko Subotić.
HAK je javio i kako su za promet i dalje zatvoreni ostali granični prijelazi sa Srbijom: po dva prijelaza kod Iloka i Principovca, te Erdut i Batina. Jedini otvoreni prijelaz za putnička vozila je onaj kod Tovarnika.
Nastavljena blokada prometa
I noćas je nastavljen prosvjed vozača kamiona koji su nezadovoljni djelomičnim otvaranjem prijelaza za vozila koja prevoze kvarljivu robu. Blokirali su cestu i propuštaju samo hitne slučajeve.
Vozači kamiona danima čekaju na ulazak u Hrvatsku, pa su odlučili blokirati međuprostor na granici. Požalili su se novinarima kako su danima bez hrane, a poslije višednevnog čekanja i zalihe vode im nestaju, pa im je strpljenje na izmaku.
“Vozila se preusmeravaju na alternativne pravce, na prelaze Sremska Rača i Tovarnik koji je u međuvremenu otvoren za putnička vozila”, potvrdio je Milenko Božović, načelnik Uprave granične policije, za Radioteleviziju Srbije.
Vlada Hrvatske je na svom Twitter nalogu navela da se teretni promet preusmjerava prema Slavonskom Šamcu i Županji.
Prethodno su vozači kamiona propuštali samo putnička vozila u smjeru Srbije ka Hrvatskoj, ali su poslije potpuno blokirali promet jer hrvatske vlasti nisu otvorile prijelaz Bajakovo za sva vozila.
Stanje u Opatovcu ‘pod kontrolom’
“Hrvatska policija će osigurati putnički promet iz Srbije. Prebacit ćemo dio prometa preko Tovarnika prema Srbiji, dio na Županju i dalje preko BiH. Blokadu Bajakova nije izazvala Hrvatska već vlasnici kamiona koji su blokirali prijelaz”, rekao je kasno sinoć hrvatski ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić u izjavi za RTL.
Potvrdio je i kako je situacija u prihvatnom centru u Opatovcu “pod kontrolom” i da se “kamp puni, ali se jednakom brzinom i prazni”.
“Stvar zasad funkcionira, ali spremni smo i za plan C ako do njega dođe”, rekao je Ostojić, ne precizirajući što sadrži spomenuti plan.
U međuvremenu su, umjesto dosadašnjih ruta, izbjeglice u Hrvatsku počeli prebacivati preko iločkog prigradskog naselja Bapska, što u Hrvatskoj nitko nije očekivao jer je to područje brdovito i puno kompliciranije za prelazak.
Pogoršani odnosi Hrvatske i Srbije
Zbog izbjegličke krize pogoršani su diplomatski odnosi Hrvatske i Srbije, pa je srpska strana zaprijetila da će od ponoći u srijedu na četvrtak uvesti protumjere ako Hrvatska ne otvori granični prijelaz Bajakovo.
Hrvatski premijer Zoran Milanović odgovorio je kako se to neće dogoditi jer bi to bile mjere protiv Europske unije.
“Hrvatska je članica EU-a. Srbija, čak ni da hoće, ne može uvesti nikakve mjere Hrvatskoj jer ima ugovor s EU-om. Sve što Srbija napravi ili pomisli napraviti, radi protiv EU-a, a ja sam siguran da oni to neće napraviti”, izjavio je Milanović novinarima.
Potvrdio je i kako je razgovarao sa srpskim kolegom Aleksandrom Vučićem o problemu izbjeglica. Razgovor je, kako je ocijenio, bio pristojan, intenzivan i sadržajan.
Vučiću je Milanović ponudio pomoć Hrvatske, odnosno 50-100 autobusa kojima bi se “izbjeglice preuzelo na južnoj srpskoj granici i prevezlo ih se u Vojvodinu na granični prijelaz Horgoš”.
Vučić je prethodno rekao kako “razumije Milanovićevu muku” te da će te razgovore nastaviti i nastojati postići dogovor. Međutim, najavio je kako je Vlada Srbije pripremila paket mjera koji bi Srbija, ako ti razgovori ne uspiju, kao mjeru obrane sebe i svojih ekonomskih interesa poduzela od 24. rujna u ponoć.
Izvor: Al Jazeera i agencije
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.