Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, koji se obeležava 10. decembra, Lokalni ombudsman Grada Subotice Erika Tot Salai se oglasila saopštenjem za javnost, u kom konstatuje da se ovaj važan datum i ove godine obeležava u senci pandemije virusa korona “čije se širenje, posledice i napori država da je suzbiju, najdirektnije reflektuju na ostvarivanje i uživanje brojnih ljudskih prava i sloboda”.
“U proteklom periodu, pokazalo se da korona virus ne predstavlja samo globalnu zdravstvenu krizu, već dalekosežno utiče i na društvene i ekonomske tokove, proizvodeći višestruke posledice na živote ljudi. Pravo na zdravlje trebalo bi smatrati osnovnim ljudskim pravom bez kojeg se ne mogu ostvariti većina drugih prava”, navodi Tot Salai, dodajući da je upravo pandemija otvorila nova pravna pitanja i nove izazove u ostvarivanju ravnoteže među tim pravima.
Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se svuda u svetu 10. decembra i to od 1950. godine, na dan kada je, dve godine ranije, potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, kojom je prvi put u istoriji čovečanstva priznato pravo svih ljudi na „život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika“. Ovim dokumentom je istaknuto da su ljudska prava univerzalna i da ne zavise od nacionalne, ideološke, socijalne i kulturne pripadnosti.
“Potrebno je obezbediti usklađenost mera za suzbijanje pandemije sa ljudskim pravima. To će uticati na razvoj dugoročnijih normi ljudskih prava u oblasti javnog zdravlja i usloviti delotvornost ljudskih prava u vanrednim situacijama u doglednoj budućnosti”, naglašava ona, ističući da nas očekuje dalja borba za uspostavljanje ravnoteže između očuvanja već dostignutog nivoa ljudskih prava i mogućnosti ograničenja u cilju povratka životu kakav je bio pre pandemije.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.