Savremena galerija Subotica je najavila da će komemoracija vizuelnom umetniku Balintu Sombatiju (Szombathy Bálint, 1950-2024) biti održana u ponedeljak, 3. februara, u 12 časova, u ovoj galeriji.
Svoja sećanja na Sombatija, kao vizuelnog umetnika, pisca i prijatelja, podeliće Atila Černik (Csernik Attila), vizuelni umetnik, Gabor Virag (Virág Gábor), direktor Izdavačkog zavoda „Forum“ Novi Sad, Rona Kopecki (Kopeczky Róna), kustoskinja Galerije “acb” Budimpešta, Edita Kadirić, vizuelna umetnica, i Nela Tonković, kustoskinja Savremene galerije Subotica.
Balint Sombati rođen je u Pačiru 1950. godine. Jedan je od osnivača i teoretičar neoavangardne umetničke grupe Bosch+Bosch, ponikle u Subotici. Ključni element njegovog rada bio je povratak eksperimentalnosti klasične avangardne poezije i likovne umetnosti, kao i prihvatanje kritičkog stava aktivizma. Aktivistički stav i ideološka kritika u Sombatijevom delovanju pojavljuju se već u dve antiratne akcije 1968. godine, no njegov istinski umetnički rad, uz sistematsko subverzivno razmišljanje, započinje početkom ’70. godina 20. veka.
Glavna odlika njegovog opusa, koji je nastajao do poslednjih dana, je prelaz između umetničkih žanrova i njihovo kombinovanje. Svaki medij mu je bio važan, počev od performativnih, interventno orijentisanih radova, preko raznovrsnih mejl-art aktivnosti i vizuelne poezije, do grupe radova usredsređenih na objekte i instalacije koje je radio poslednjih decenija. Sebe je smatrao nomadskim umetnikom.
U strukturalnom sastavu njegove umetnosti nailazi se na: crtež, grafiku, digitalnu grafiku, mejl-art, konceptualnu fotografiju, akcionu umetnost, umetnost performansa, video umetnost, hibridne žanrove (kolaž, montažu, vizuelnu poeziju), pisanu poeziju.
Nakon Subotice, Sombati je živeo u Novom Sadu, a poslednjih par decenija u Budimpešti, neprekidno povezujući dve umetničke sredine i delujući na znatno širem, centralnoevropskom umetničkom prostoru. Svom umetničkom delu pridodao je pisanje umetničkih i teorijskih tekstova, ali i – kako je sam o sebi govorio – „istraživanje lepote“.
Balint Sombati bio je dobitnik brojnih nagrada i priznanja, među kojima se izdvajaju: Književna nagrada „Lajoš Kašak“ (Pariz, 1989), Forumova nagrada za likovnu umetnost (Novi Sad, 1993), Nagrada „Sava Šumanović“ (Novi Sad, 2007), Nagrada „Mihalj Munkači“ (Budimpešta, 2008), Nagrada „Vladislav Ribnikar“ za najbolju izložbu (Beograd, 2015), Magyar Érdemrend Lovagkereszt (Budimpešta, 2018), Nagrada „Peter Nađapati Kukac“ (Bačka Topola, 2019).
Njegova dela sačuvana su u kolekcijama brojnih muzeja savremene umetnosti širom Evrope, od Beograda, Zagreba, Budimpešte, Ljubljane, preko Novog Sada i Subotice, do Oterloa i Londona.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.