SUBOTICA – Jednostavno rešenje poput podizanja ograde između Mađarske i Srbije ne može rešiti kompleksan problem ilegalnog prelaska granice, smatra ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi.
Prisustvujući primopredaji migranata između mađarske i srpske policije u procesu readmisije na Graničnom prelazu Horgoš, on je podsetio da su SAD probale takav princip, međutim to nije zadržalo one koji su odlučni da pređu granicu.
“Kompleksni problemi zahtevaju kompleksna rešenja. Svi bi smo voleli da postoji neko jednostavno rešenje, ali nikada nije moguće težak problem rešiti jednostavnim rešenjem”, rekao je Kirbi Tanjugu.
On je ohrabrio mađarske vlasti da o ovome razgovaraju sa srpskim vlastima i da zajednički pronađu izlaz iz sadašnje situacije i podsetio da su već zakazani razgovori na ovu temu između dve zemlje.
Kirbi je prilikom posete prelazu Horgoš imao priliku i da porazgovara sa migrantima iz Sirije, a u razgovoru je stekao utisak da su oni razočarani zbog toga što nisu mogi da idu dalje, ali da nisu razočarani tretmanom koji imaju u Srbiji, gde su dobro primljeni.
Američki ambasador je posebno naglasio činjenicu da se u slučajevima readmisije porodice ne razdvajaju.
Rešenje ovog problema, po njegovom mišljenju, treba tražiti kroz razgovore s predstavnicima Evropske unije, za koju je ocenio da ne zna kako da reši veliki priliv ljudi, kako Mediteranom, tako i kopnom.
“Za sve ovo ne postoji lako rešenje. Situacija u Siriji je ozbiljna i svi bi smo voleli da se ona što pre reši, ali neko dugoročno rešenje svakako bi bilo da se situacija popravi tamo kako ljudi ne bi morali da napuštaju svoje domove, već da ostanu tamo gde su”, rekao je ambasador SAD.
Po njegovom mišljenju, oni koji beže od građanskog rata su u drugačijem položaju od onih koji odlaze u Evropu iz ekonomskih razloga, zbog čega su potrebna različita rešenja problema.
“Srbija se zbog svog geografskog položaja nalazi u situaciji u kojoj je i biće verovatno izložena novom prilivu, ali vi ćete biti i deo odluke koja bude doneta. Ja znam da zvaničnici vaše vlade razgovaraju sa predstavnicima Evropske unije kako bi se pronašlo rešenje”, ocenio je Kirbi.
Izvor: Tanjug
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.