Direktorka Drame na mađarskom jeziku Narodnog pozorišta u Subotici Petronela Kermeci (Körmöci Petronella) kaže za Magločistač da je sastanak između predstavnika pet mađarskih pozorišta u Vojvodini, predsednika MNS-a i predsednika SVM-a, protekao u razgovoru o trenutnoj situaciji u ovim teatrima, ali da nije bilo govora o Salašarskom pozorištu.
„Sada nije bilo razgovora o problemima oko Salašarskog pozorišta, a sastanak je bio dosta neutralan i konkretno nisu donete nikakve odluke“, navodi Kermeci.
Prema njenom mišljenju, treba imati u vidu da su i Mađarski nacionalni savet i Savez vojvođanskih Mađara pred izborima, ali da je potrebna i izrada nove strategije za kulturu pri MNS-u.
Dodaje da su svi rukovodioci pozorišta govorili o finansijskoj situaciji u svojim teatrima, kao i o drugim uopštenim pitanjima.
Ona je izrazila nadu da će možda tokom narednog sastanka stići i do tema koje se odnose na Salašarsko pozorište.
Na razgovor su pozvana rukovodstva Drame na mađarskom jeziku Narodnog pozorišta u Subotici, Novosadskog pozorišta, Senćanskog mađarskog kamernog pozorišta, Pozorišta “Deže Kostolanji” i civilne organizacije Salašarsko pozorište.
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor je večeras, nakon održanog sastanka sa rukovodiocima pet mađarskih pozorišta, naveo na svom Fejsbuk profilu da je sastanak protekao u „duhu potpunog razumevanja“ i najavio nastavak razgovora za dve nedelje.
Ranije danas je u prostorijama Mađarskog nacionalnog saveta (MNS) predata peticija sa 1.300 potpisa podrške građana Salašarskom pozorištu čija je turneja prekinuta krajem jula zato što je predsednik MNS-a zatražio da se predstava otkaže uz ocenu da je turneja ovog pozorišta „neprihvatljiva“ zbog navodno neadekvatnog rečnika u najnovijem komadu „Kazimir i Karolina“.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.