Javna debata NDNV-a u petak u Subotici: Lokalni novinari često izloženi različitim oblicima diskriminacije, pretnji i pritisaka

Javna debata NDNV-a u petak u Subotici: Lokalni novinari često izloženi različitim oblicima diskriminacije, pretnji i pritisaka

Foto: MS/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

01.10.2024

Kategorija: Subotica

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) održaće u petak, 4. oktobra, u Inspira Hub-u u Subotici, sa početkom u 17 časova, javnu debatu o značaju lokalnog informisanja i poboljšanju ambijenta za rad novinara u lokalnim multetničkim sredinama koji su često izloženi različitim oblicima diskriminacije, pretnji i pritisaka.

Cij pokretnja javne debate je informisanja šire javnosti o značaju lokalnog novinarstva, ali i iniciranje unapređenja mehanizama zaštite novinara i očuvanja standarda profesije.

Na tribini će govoriti: Natalija Jakovljević (novinarka portala Magločistač), Branka Dragović Savić (glavna i odgovorna urednica Autonomije) i Veljko Milić (pravni ekspert NDNV-a). Razgovor će moderirati Dinko Gruhonjić, programski direktor NDNV-a.

NDNV će na tribinama predstaviti godišnji izveštaj o diskriminaciji i drugim vrstama pritisaka i pretnji kojima su izloženi lokalni novinari „Lokalne institucije suspendovale javnost, novinari nepoželjni, građani u medijskom mraku“.

NDNV je analizu pripremio na osnovu jednogodišnjeg monitoringa izveštaja Mreže poverenika koji su u periodu od avgusta 2023. do avgusta 2024. beležili slučajeve diskriminacije, pritisaka i pretnji kojima su bili izloženi lokalni novinari iz deset multietničkih sredina.

Izveštaji poverenika NDNV-a nedvosmisleno upućuju na zaključak da su glavni generatori diskriminacije novinara u Srbiji javni funkcioneri i zvaničnici vladajućih političkih stranaka.

Onemogućavanjem rada loklanih novinara i uskraćivanjem informacija od javnog interesa, te etiketiranjem profesionalnih novinara i medija koji izveštavaju kritički urušava se poverenje građana u odgovorno novinarstvo i značaj takvog novinarstva po očuvanje i zaštitu osnovnih ljudskih i građanskih prava, vladavinu prava i kontrolu vlasti.

Rad lokalnih novinara često je skrajnut i kad je reč o široj medijskoj zajednici, pošto je javno informisanje u Srbiji u velikoj meri centralizovano, te lokalne teme vrlo retko i jako teško dolaze do šire publike, a time je i angažman lokalnih novinara i medija manje vidljiv. Tim više, i problemi sa kojima se suočavaju nisu adekvatno istaknuti, niti prepozanti prilikom donošenja strateških medijskih dokumenata.

Analiza je nastala u okviru projekta „Mreža otpornosti za zaštitu novinara od diskriminacije i unapređenje međusektorskog poverenja u multietničkim zajednicama u Srbiji“ podržanim od strane Ambasade Kraljevine Holandije u Srbiji (program MATRA).

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.