Stotine izbjeglica bježe iz kampa u blizini granice sa Srbijom prema autoputu, raspoređeni specijalci u toj oblasti.
Približno 300 izbjeglica probilo je ogradu prihvatnog centra kod Roszke, u blizini granice sa Srbijom, i zaputilo se ka auto-putu M5, saopštila je mađarska policija.
Policija navodi da je 2.300 izbjeglica ostalo u kampu te da i oni prijete da će otići ukoliko se ne ispune njihovi zahtjevi.
Međutim, mađarska policija navodi da nije jasno šta su njihovi zahtjevi, dok se specijalci raspoređuju oko kampa.
Policija ne navodi više detalja o tom incidentu, osim da je dio autoputa koji vodi od granice sa Srbijom ka Budimpešti privremeno zatvoren, a saobraćaj se preusmjerava na lokalni stari put.
Istovremeno su stotine izbjeglica krenule pješke sa željezničke stanice Keleti u Budimpešti prema Austriji, javlja Reuters.
Protest na stanici
Izbjeglice su jutros, poslije mirne noći, počele protest na željezničkoj stanici u mjestu Bicske, u kojem je u četvrtak zaustavljen voz u koji su se ukrcali u Budimpešti.
Oni su poručili da žele da idu u Njemačku, a ne u izbjeglički kamp.
„Oni žele da idu u druge zemlje, prvenstveno u Njemačku. Ne žele da ostanu u Mađarskoj“, izvještava reporter Al Jazeere Mohammed Jamjoom.
„Uzvikuju ‘Nema hrane, nema vode’, jer im to treba. Također drže natpise ‘Ne kamp, ne Mađarska, voz slobode’“, dodao je.
Izbjeglice su se jučer ujutru ukrcale u voz na željezničkoj stanici Keleti u Budimpešti, ali je policija zaustavila voz i rekla im da siđu u mjestu Bicske, 36 kilometara zapadno od Budimpešte, u blizini izbjegličkog kampa.
Policija je grupu izbjeglica autobusom prebacila u lokalni prihvatni centar, ali mnogi su odbili da idu tamo. Izbjeglicama je rečeno da ne mogu da putuju dalje bez validnih dokumenata.
Policija je sinoć saopćila da je u vozu koji je zaustavljen bilo 500 izbjeglica.
Orban: To će biti kraj Evrope
Priliv izbjeglica u Evropu je beskonačan i ukoliko Evropska unija ne zaštiti svoje granice, na desetine miliona novih izbjeglica bi moglo da dođe, izjavio je danas premijer Mađarske Viktor Orban.
“Realnost je da Evropdi prijeti masovni prliv ljudi, na desetine miliona ljudi bi moglo da dođe u Evropu”, rekao je za mađarski državni radio.
“Sada govorimo o stotinama i hiljadama, ali naredne godine ćemo govoriti o milionima i tome nema kraja”, naveo je Orban, dodavši „da ćemo iznenada shvatiti da samo mi manjina na vlastitom kontinentu.“
Orban je zatražio od Evrope da “pokaže snagu u zaštiti svojih granica”. “Ukoliko svakoga pustimo to će značiti kraj Evrope.“
Na teritoriji Mađarske u četvrtak je zabilježen rekord po broju registriranih ilegalnih prelazaka granice, jer je čak 3.313 izbjeglica zatečeno kako to radi.
To je za približno 1.000 izbjeglica više nego dan ranije, pokazuju podaci mađarske policije.
Poljski ministar vanjskih poslova Grzegorz Schetyna kazao je da se Evropska unija treba pozabaviti razlozima dolaska izbjeglica, a ne samo da se fokusira na to kako da ih rasporedi među zemljama, jer bi Evropa u suprotnom mogla uskoro da se suoči sa milionima izbjeglica.
“Skala migracija je ogromna, tako da mi ne možemo da se fokusiramo – ja govorim o čitavoj Evropi – na dodjelu ilegalnih migranata, a da se ne borimo protiv uzroka njihovog dolaska”, rekao je Shetina, prenio je Reuters.
Izbjeglice u Hrvatskoj i Sloveniji
Istovremeno mediji pišu da se zvaničnici Evropske unije pripremaju izvršiti pritisak na vlade zemalja EU-a da preuzmu mnogo više izbjeglica od zemalja na granicama Unije koje su pod pritiskom, a Hrvatska bi trebala prihvatiti 3.200 izbjeglica.
U slučaju potrebe, Slovenija bi, pak, mogla aktivirati kapacitete za oko 5.000 izbjeglica, izjavio je za Slovensku televiziju u četvrtak zapovjednik Uprave za zaštitu i spašavanje slovenskog Ministarstva odbrane Srečko Šestan, dodavši da vjeruje da neće biti tolike potrebe.
Slovenska ministrica unutrašnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar izjavila je da je Slovenija spremna za slučaj da u nju dođe veći broj izbjeglica, za što održava koordinacijske sastanke s više od deset općina koje raspolažu kapacitetima za smještaj, pri čemu bi država pokrivala troškova njihovog smještaja i druge troškove.
Odbila je navesti broj koji bi Slovenija mogla prihvatiti, prenosi Hina.
Upozorivši da je Slovenija u Schengenskom sustavu, ona je rekla da bi se izbjeglice dijelili na one koji u Sloveniji zatraže međunarodnu pomoć, odnosno azil, za koje bi važio jedan postupak, dok bi oni koji to ne učine bili prihvaćeni, ali bi ušli u proceduru povratka u države odakle su došli u Sloveniju ako s njima postoji takav sporazum, odnosno u zemlje odakle su izbjegli ako to bude moguće.
Novi prijedlog EU
Pošto su njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predasjednik Francois Hollande u četvrtak podržali plan koji su čelnici EU-a u junu odbacili, dužnosnici kažu kako bi izvršna tijela EU-a mogla predložiti povećanje svog plana za četiri puta, kako bi obavezala države da preuzmu 160.000 izbjeglica iz Italije, Grčke i Mađarske, piše agencija Reuters.
Predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker će objaviti novi prijedlog u srijedu, a njegov glasnogovornik je odbio unaprijed govoriti o planu.
Visoki dužnosnici EU-a su rekli kako Juncker, koji je u maju predložio obvezujuće kvote za zemlje kako bi prihvatile 40.000 izbjeglica iz Italije i Grčke, sada razmatra skoro utrostručenje brojke i dodavanje još 50.000 iz Mađarske.
Čelnici zemalja EU-a odbili su nametanje kvota iz Brisela, ali njihovi napori da dođu do ciljanih 40.000 na dobrovoljnoj osnovi nisu uspjeli premašiti 32.000.
Najviše izbjeglica će prihvatiti Njemačka
Prema prijedlogu EK-a iz maja, Hrvatska je trebala primiti 747 izbjeglica iz Italije i Grčke te 315 sirijskih.
Najviše izbjeglica bi trebala primiti Njemačka – 34.077, potom Francuska – 26.215 i Španija – 16.835, a najmanje Kipar – 722.
Slovenija bi trebala preuzeti 2.128 izbjeglica, navodi Daily Mail.
Kvote su određene na osnovu broja stanovnika pojedine zemlje, ekonomskog bogatstva, prijašnje integracije izbjeglica i stopi zaposlenosti.
Velika Britanija, koja je odbila pridružiti se planu kada je izvorno bio uspostavljen u maju, neće morati prihvatiti niti jednu izbjeglicu, uprkos tome što je jedna od najvećih i najbogatijih zemalja EU-a. Irska i Danska isto tako nisu prihvatile plan.
Izvor: Al Jazeera (agencije)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.