U Prihvatnom centru u Subotici trenutno je oko stotinu izbeglica iz ratom zahvaćenih područja Bliskog istoka. Oko 60 njih ovde je stiglo tokom vikenda nakon neuspešnog pokušaja prelaska u Mađarsku, a jedan od njih je i Moamer iz Sirije.
“Iz Šida smo krenuli peške ka Subotici jer smo hteli da pređemo u Mađarsku. Imamo potrebne papire, ali nismo uspeli da uđemo u tu zemlju, pa nas je srpska policija sprovela u ovaj Prihvatni centar. U Subotici smo dobili smeštaj, vodu i hranu, a sada moramo da se vratimo u Prihvatni centar u Šidu”, objašnjava ovaj mladić iz Sirije.
Na izlogu pekare kod Autobuske stanice u Subotici već stoji natpis na arapskom, a državni sekretar Nenad Ivanišević je najavio da će na tom jeziku uskoro biti postavljeni putokazi ka Prihvatnom centru, u kome bivaju kratkoročno zbrinuti.
“Ne mogavši da pređu granicu sa Hrvatskom na već poznatim lokacijama nedaleko od Prihvatnog centra u Šidu i na mestima gde su, donedavno, mogli da pređu u Mađarsku, izbeglice su u ovim hladnim noćima potražili smeštaj u Prihvatnom centru u Subotici. Dobili su smeštaj, hranu, vodu i pristup internetu, a očekujemo da će, koliko danas, biti poslati u Prihvatni centar u Šidu”, kaže Milimir Vujadinović, predsednik Radne grupe za praćenje migracija na teritoriji grada Subotice.
Kako smo nezvanično saznali, izbeglice iz Prihvatnog centra u Subotici biće poslati u Prihvatni centar u Šidu odakle će pokušati da pređu u Hrvatsku. Inače, žičana ograda između Srbije i Mađarske proteklog vikenda presečena je na više mesta, a 501 izbeglica pokušala je da tako uđe u Mađarsku, saopštila je Državna policijska kapetanija, a prenela agencija MTI. To je, inače, rekord za jedan vikend od kako je podignuta žičana ograda između Srbije i Mađarske.
Izvor: RTV (Rada Stajić)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.