U sklopu strategije organizacije IT Subotica 2030, jedan od glavnih ciljeva jeste da se grad učini atraktivnijim mestom za život, pa se otud već nekoliko meseci unazad pokreću i sprovode različite akcije ozelenjavanja grada, ali i njegovog ulepšavanje. Tako je u subotu, 7. maja, organizovana prva u nizu akcija oslikavanja kablovskih ormana na lokacijama u području šireg centra grada.
Iako je u fokusu inicijative prvenstveno jačanje IT scene u gradu, projekt menadžer organizacije IT Subotica 2030 Filip Budanović kaže za Magločistač da im je podjednako bitna i ekologija, kultura, umetnost i vizuelni identitet grada.
„U skladu s tim, pokrenuli smo akciju oslikavanja kablovskih ormana koji su u centru grada u prilično lošem stanju. Dosta su prljavi, izlepljeni su reklamnim materijalom i ižvrljani su grafitima. Mi smo mapirali dvadesetak tih kablovskih ormana i odlučili da ćemo ih u roku od mesec dana oslikati u saradnji sa lokalnim umetnicima”, navodi on i dodaje da je krajnji cilj privući mlade ljude da se odluče da žive i rade u Subotici, kao i da se smanji ukupan procenat onih koji odlaze.
Budanović kaže da su mladi vrlo angažovani i zainteresovani za ovu i slične inicijative, pa uvek lako pronalaze one koji žele da se uključe u slične akcije. Tako će i kreativne instalacije tokom celog maja subotički umetnici izvoditi uz pomoć učenika Politehničke škole.
„Nadam se i verujem da ćemo inspirisati više mladih ako budemo sprovodili ovakve i slične akcije u budućnosti. Moraju da se pokreću inicijative da bi mladi videli neki uzor po kom bi onda i oni mogli da rade neke aktivnosti u budućnosti i pokreću svoje akcije i incijative”, objašnjava on, ističući da je optimista po pitanju povećanja aktivizma i broja mladih volontera.
IT Subotica 2030 sprovodi ovaj projekat u saradnji sa Gradom Subotica i Međuopštinskim zavodom za zaštitu spomenika kulture.
Njihov plan je da u narednom periodu nastave akcije oslikavanja kablovskih ormana i ulepšavanja zidova, kao i da se uradi jedan ozbiljniji mural, kaže Budanović, dodajući da je trenutno u razvoju i projekat koji će biti sproveden u junu mesecu, a to je dodela nagrada za najbolje učenike srednjih škola u Subotici.
Izveštaj je nastao u sklopu projekta “Polet 21/22”, koji zajednički realizuju Udruženje građana “Klara i Rosa” i Magločistač u okviru programa Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“, a uz podršku Švedske.
Andrea Knežević je studentkinja četvrte godine novinarstva na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. U budućnosti sebe vidi u štampanim medijima, a sfere interesovanja su joj omladinske teme i regionalna saradnja.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.