Predsednik Saveza samostalnih sindikata grada Subotice, Ištvan Huđi, izjavio je danas da Subotica po platama ozbiljno zaostaje za republičkim prosekom i da se sagledavaju sve mogućnosti da se to promeni.
„Građanin mora da oseti boljitak i kroz zaradu zato što to utiče i na to da mladi ostanu, da rade i žive u Subotici“, ocenio je on.
Prema njegovim navodima, ova godina je za sindikat bila zahtevna i problematična jer su očekivali da će posle epidemije korona virusa da dođe do većeg priliva kapitala, otvaranja novih radnih mesta, povećanja zarada, međutim, ukrajinska i ekonomska kriza su se odrazile i na Srbiju.
„Sve što se dešava u svetu, najviše se reflektuje na radnike, na ljude koji rade u proizvodnji za minimalne plate, i na javni sektor koji se bori za svoja prava putem kolektivnih ugovora“, rekao je Huđi.
Sindikat je, dodao je on, putem Socijalno ekonomskog saveta pokrenuo niz aktivnosti, od seminara, preko okruglih stolova, do sekcija mladih i žena, a borba za kolektivne ugovore po preduzećima bila je najvažnija tačka njihovog rada tokom godine na izmaku.
Dodaje da i dalje traju pregovori u subotičkim preduzećima oko povećanja zarada radnicima.
Predsednik Sindikata metalaca grada Subotice, Saša Antunović, rekao je da je povećan broj radnika koji traže bolje uslove rada i da prednjače pojedine kompanije koje posluju u Industrijskoj zoni u Subotici.
„Uslovi rada su trenutno presudni – zaštita na radu, klimatizovane prostorije, da nema promaje u halama, to je mnogo bitno radnicima. Svako želi da ima kvalitetniju radnu snagu, da ima veći profit i produktivnost na najvišem nivou zbog čega se stvara i konkurencija između fabrika u našem gradu“, naveo je on, dodajući da je firmama teško da se bore za kvalitetnu radnu snagu jer ona mahom odlazi u razvijenije države Evrope.
„Najveći problem je veliki odliv medicinskog kadra, kako lekara tako i medicinskih sestara, bolničara, negovatelja, i taj trend će se, na žalost, nastaviti i u budućnosti ukoliko se ne promeni materijalni položaj zaposlenih“, istakao je predsednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite, Nikola Pavković.
I zemlje Evropske unije imaju veliki problem nedostatka medicinskog kadra, ali, pojašnjava on, taj problem oni rešavaju upravo tako što se kod njih zapošljavaju ljudi koji dolaze sa naših prostora.
„Kod nas se u velikoj meri školuje kadar koji nije prepoznat u sistematizaciji radnih mesta, što predstavlja veliki problem“, dodao je Pavković.
Predsednik Sindikata za kulturu, Milan Vejnović, podsetio je da zaposleni u Narodnom pozorištu Subotica već 15 godina rade u lošim uslovima:
„Pre 10 godina nama je bilo obećano da ćemo da uđemo u novu zgradu i to se još uvek nije dogodilo“.
Međutim, ističe, pozitivna stvar je da glumci uprkos svemu ostvaruju veoma dobre rezultate.
Kada je u pitanju zarada, Vejnović je rekao da su radnici u kulturi u istom problemu kao i ostali zaposleni u javnom sektoru.
„Većina zaposlenih u kulturi će primati minimalnu zaradu. Sve se rešava na republičkom nivou, na šta sa nižih nivoa vlasti nema uticaja, osim Ministarstva finansija koje koči ovakve promene“, rekao je on.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.