Izložba „Mrtva priroda – Studija prisustva“ vizuelne umetnice Lee Vidaković iz Subotice biće otvorena u petak, 6. septembra, u prostoru Udruženja „Hardwired“, sa početkom u 20 časova. U okviru izložbe biće predstavljena i projekcija filma „Porodični portret“, nakon čega će biti održan i razgovor sa umetnicom.
„Video rad se u minijaturnom enterijeru osvrće na žanr mrtve prirode u slikarstvu i statiku vezanu za sam video rad, dok pokretna slika sugeriše i skriveni, mistični element prisustva“, navodi se u pozivu.
Segment ovog rada je u julu ove godine bio izložen u Tokiju, a u sklopu izložbe biće prikazan i višestruko nagrađivani animirani film pod nazivom „Porodični portret“. Umetnica će nakon projekcije održati predavanje na temu filma, uz otvaranje dijaloga sa publikom.
Film oslikava trenutak početkom XX veka u kom Austrougarska monarhija naginje ka kolapsu, dok glavni likovi ostaju zatečeni iznenadnom posetom svoje mnogočlane rodbine. Ostvarenje daje uvid o intruziji privatnog prostora, te mračnim silama koje prete da uruše mir porodičnog doma jednog tihog nedeljnog popodneva.
Leino predavanje otkriće kompleksan i dugotrajan proces stvaranja ove stop animacije i pružiti mogućnost publici da iz prve ruke sazna kako ovakvi filmovi nastaju. „Porodični portret“ je od svoje premijere na Animafestu u Zagrebu 2023. godine prikazan na oko 100 festivala širom sveta i osvojio je ukupno 19 priznanja, među kojima su značajnije, četiri Grand prix nagrade u Varni, Beogradu, Tokiju i Talinu, kao i nagrada Rigo Mora Meksičkog festivala u Guadalahari (FICG), što je ujedno i omogućilo kvalifikaciju ovog animiranog filma za Oskara u 2025. godini.
Lea Vidaković je multimedijalna umetnica čiji se rad fokusira na animirane instalacije uz primenu tehnike stop animacije. Njeno istraživanje u području animiranog filma i proširenih medija zasniva se na fragmentiranim i drugim alternativnim tipovima naracije. Diplomirala je na grafičkom smeru na ALU u Zagrebu, stekla zvanje Bachler of Arts animacije u Norveškoj i Master of Arts audio-vizuelne umetnosti na KASK-u u Belgiji i doktorirala na smeru animacije na ADM/NTU u Singapuru. Izlagala je na brojnim izložbama i festivalima animiranog filma, dobitnica je više od 50 filmskih i umetničkih nagrada. Od 2021. godine predaje animaciju na Univerzitetu Lusofona u Lisabonu.
Iste večeri biće zatvorena izložba „Stambeno pitanje“ Milice Ružičić. Programska urednica izložbe je Maja Rakočević Cvijanov.
Ulaz je besplatan uz dobrovoljnu donaciju – podržite prostor i umetnike.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.