U Gradskom muzeju Subotica će u petak, 17. marta, sa početkom u 18 sati, biti održana promocija nove knjige Dražena Prćića „Subotica – priča o fotografijama II“, koja predstavlja nastavak istoimenog dela objavljenog 2020. godine.
Obe knjige rezultat su njegovog pisanja o starim fotografijama, prakse koju je započeo 2009. pokrenuvši rubriku “Priča o fotografiji” u nedeljniku “Hrvatska riječ”, u kojoj i danas objavljuje tekstove.
U novoj knjizi, objavljenoj u izdanju subotičke “Minerve”, na 190 stranica zastupljene su fotografije koje pokrivaju razdoblje od 19. do druge polovine 20. veka, a donose u prvom redu priče o zanimljivim osobama (dr Artur Munk, Naco Zelić, Géza Csáth, Dezső Kosztolányi, Titus Mačković, Petar Šarčević, Tibor Székely, dr Aleksandar Štajnfeld, Ljudevit Vujković Lamić – Moco stariji, Stjepan Šarčević Dečko, John Ivan Simon), zgradama (crkva Sv. Roka, koja je na naslovnoj strani knjige, Narodno pozorište, bioskop “Lifka”, gimnazija, Rajhlova palata…), fabrikama (Klotild – Zorka, Ruff i Pionir, Hartman i Konen), institucijama (Gradski muzej, ZOO vrt), događajima (Aprilski rat, festival “Omladina”, darivanje pape), sportu (“Bačkina” utakmica sa splitskim “Hajdukom”, tenis na Paliću), različitim praksama vezanim za život građana (hetija, nabijanice, fijakeri).
“Knjigu posvećujem Subotici i Subotičanima, živima i onima kojih više nema među nama. Fotografije možda mogu izbledjeti, ali sjećanje na ovaj pisani način ostaje vječno.”
Dražen Prćić
Na promociji će govoriti Stevan Mačković, direktor Istorijskog arhiva Subotica i Dejan Mrkić, arhivista, dok će muzičku pratnju na flauti izvoditi Lucija Vukov.
„Subotica – priča o fotografijama II“ je 18. knjiga Dražena Prćića (Subotica, 1967), od kojih je 15 romana.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.