Ovogodišnja selekcija Eco Dox Festivala evropskog filma Palić predstaviće izuzetne dokumentarne filmove koji teraju na razmišljanje ali i na aktivizam.
Priroda uvek neumoljivo odgovara na izazove i slabosti ukazujući nam na greške koje uvek iznova pravimo. Klimatske promene kojima smo izloženi na globalnom nivou su takođe jedno od upozorenja koja sve jasnije osećamo na svojoj koži.
Poplava je 2014. u Srbiji ostavila nesagledive posledice. Svest o sveopštoj nemoći se uselila u domove ne malog procenta naše populacije. Jedan pogled na ovu apokalipsu dao nam je Predrag Vukosavljević, autor filma “Obrenovac 1003” prateći poplavu u kojoj je stanovništvo ovog grada doživelo svojevrstan “rečni cunami”.
Ovaj film otvara ovogodišnji Eco Dox program, zajedno sa zlokobnijom varijacijom na tu temu, mađarskim dokumentarcem “Ovo više nije moj dom”. Kroz portret nekoliko porodica, žrtava izlivanja aluminijumske jalovine posle pucanja brane, ovaj film na dramatičan način ukazuje na fatalnost ljudskog faktora u nezapamćenoj katastrofi u savremenoj mađarskoj istoriji.
“Težište ovogodišnjeg programa ipak je na filmovima koji na različit način tretiraju istu problematiku – proizvodnju hrane kao dijalektičku “borbu dobra i zla”. Sa jedne strane su proizvođači koji svoj posao rade u simbiozi sa načelima univerzuma a sa druge neumoljiva evropska birokratija. Opterećenost regulativama, administrativnim preprekama raznih vrsta bazičnu ljudsku delatnost kakva je poljoprivreda podvrgava načelima profita u kojima nema milosti za sve one koji pokušavaju da opstanu unutar organskog sistema proizvodnje hrane. Nekoliko je takvih primera borbe stočara i ribara ne više sa prirodom, već državnim Levijatanom koji se odavno otrgao kontroli društvenog ugovora…”, rekao je selektor Igor Toholj o ovogodišnjem programu Eco Dox.
Irski ribari u flmu “Turning Tide In the Life of Man” pokušavaju da zadrže svoje iskonsko pravo na lov u svom priobalju i u svojoj borbi dospevaju u Evropski parlament, mađarski alternativni farmeri pokušavaju da kroz savremeni projektni menadžment animiraju mladu urbanu populaciju da se vrati poljoprivredi i stočarstvu u filmu “Close Encounters of Rural Kind” čiji naslov asocira na Sci-Fi susret različitih svetova. Borba za očuvanje izvornih metoda u proizvodnji hrane ima ponekad i epske razmere. Danski farmer, protagonista filma “All Good Things Await” se u naporu da sačuva svoj biodinamički metod u odgajanju autohtone vrste stoke sukobljava sa birokratijom, a autori filma “Global Menu” ukazuju na dramatičnost situacije u kojoj se nalazi svet kad je u pitanju proizvodnja hrane.
Film “Pearl Button” Patricija Guzmana, veterana poetskog dokumentarizma prevazilazi okvire ovog programa – to je vizuelni esej posvećen metafizici okeana i njegovih prastanovnika – nomada čiji se život odvijao na vodi. Guzman nas na momente podseća na motive iz njegovih ranijih filmova: ulogu Pinočeovog režima u oblikovanju savremenog Čilea i njegove prirode (“Nostalgia for the Light”). Antropološki dokumentarac “My Name is Salt” koji nam observacionim metodom otkriva težak život u indijskoj solani negde u bespuću van domašaja modernog sveta, zatvara ovogodišnji Eco Dox.
Nakon svakog od ovih osam ostvarenja, koji će biti prikazani u subotičkom Art bioskopu “Lifka”, održaće se živa debata u kojoj će učestvovati autori filmova i prisutna publika, čiji deo često čine stručnjaci i aktivisti iz oblasti očuvanja životne sredine.
Dvadeset i drugi Festival evropskog filma Palić održaće se od 18. do 24. jula i na njemu će biti prikazano više od 90 filmova u deset festivalskih selekcija: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Novi mađarski film, Novi slovački film, Eko dox, Omaž program dobitnicima nagrade “Aleksandar Lifka”, Omaž program dobitnicima nagrade “Underground spirit”, Film Food Festival i Klasici na Trgu. Na Festivalu će kao i prethodnih godina biti organizovane i izložbe, naučni skupovi, paneli i radionice.
Festival evropskog filma Palić se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu AP Vojvodine i Grada Subotice. Izvršni producent Festivala je Otvoreni univerzitet Subotica.
Izvor: RTV
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.