Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV), koji je na izborima održanim 17. decembra nastupio kao deo koalicije “Ujedinjeni za pravdu” zajedno sa bošnjačkom Strankom pravde i pomirenja (SPP), ostao je bez poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije i Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodine.
“Pa ipak, DSHV je očitovao visok mobilizacijski potencijal svojih članova i simpatizera, kvalitetno uradio sve potrebne predizborne radnje i vodio vidljivu i afirmativnu kampanju, do sada najbogatiju i najkvalitetniju. No, to nije bilo dovoljno”, ocenjuju u ovoj stranci.
Za njih je, međutim, simptomatično to što je neposredno pred izbore bila formirana, kako ocenjuju, „fantomska“ koalicija „Zajedno za budućnost i razvoj – koalicija za mir i toleranciju“, sastavljena od čak 13 stranaka nepoznatih u manjinskoj javnosti, a koju je predvodio nekada visoki dužnosnik SPP-a Jahja Fehratović, čija članica je bila i stranka Demokratska zajednica Hrvata.
“Za ovu ‘hrvatsku’ stranku poznato je od ranije kako se aktivira uvijek tik pred izbore, nepoznato joj je članstvo, nikada ne objavljuje fotografije sa sastanaka vodstva, a u javnosti se nikada ne očituje o problemima s kojima se suočava hrvatska zajednica, već se isključivo bavi besmislenim kritikama vodstva zajednice, osobito DSHV-a, i svih pozitivnih procesa. Ono što je karakteristično za ovu stranku jeste to što cijeli izborni proces nije vodila kampanju niti u jednoj lokalnoj zajednici u kojoj Hrvati žive u većem broju niti je imala ozbiljniju vidljivost u javnosti. To je, čini se, posljedica činjenice da nema uporišta među Hrvatima, što potvrđuje činjenica da je pomenuta koalicije najveći dio potpisa za kandidiranje svoje izborne liste prikupljala u općinama i gradovima u kojima gotovo da i nema Hrvata i Bošnjaka (sic!). Istodobno, u rijetkim medijskim nastupima, od kojih je zbog nebitnosti najčudniji istup u specijalnom predizbornom prilogu HRT-a iz Subotice, jedina vidljiva hrvatska osobnost iz DZH-a bio je dopredsjednik Tomislav Stantić, koji ih je koristio kako bi se obračunavao s DSHV-om i kritizirao politiku hrvatskih manjinskih institucija, čiji je DSHV okosnica”, navodi se na Fejsbuk stranici DSHV-a.
Iz DSHV-a dalje pitaju šta je bila svrha delovanja ove stranke: “Smutiti puk? Biti kukavičjim jajetom? Generiranjem poruka političkog neprijateljstva demotivirati dio birača među Hrvatima? Je li tomu služila, istina neizravna, i ne toliko intenzivna kao u ranijim procesima, podrška pojedinih svećenika Katoličke crkve ovoj grupaciji? Na koncu, ali najvažnije, je li cilj njihova djelovanja oslabiti DSHV i osigurati to da Hrvati ne pređu cenzus?”.
Sve spomenuto, ističu iz DSHV-a, “veoma podsjeća na takozvani ‘crnogorski scenarij’, kada je tijekom parlamentarnih izbora u Crnoj Gori 2020. godine na isti način osujećen uspjeh izbornog djelovanja Hrvatske građanske inicijative, stranke koja je vodila sve pozitivne procese u hrvatskoj zajednici u Crnoj Gori”.
Slično je i to, dodaje se, da kadrovsku okosnicu kandidata DZH-a na izbornoj listi čini “poznata jezgra urotnika, koji su u dosluhu s ključnim osobama u strukturi diplomata Republike Hrvatske u Srbiji, sinkrono i usuglašeno radili tijekom nekoliko godina kako na rušenju legitimnog vodstva ne samo DSHV-a nego i Hrvatskog nacionalnog vijeća te s polovičnim uspjehom ometali izborne aktivnosti”.
Scenario stvaranja meteža, zaključuju iz DSHV-a na kraju, primenjen je zbog usitnjavanja hrvatskih glasova budući da je broj osvojenih glasova te liste onaj koji je nedostajao koaliciji „Ujedinjeni za pravdu“ za dobijanje četvrtog poslaničkog mandata:
“Tko ne vjeruje, neka se s većom pozornošću posveti analizi metodologije i usporedbi djelovanja, iz vizure ostvarenog cilja – neosvajanja zastupničkog mandata”.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.