Subotički odbor Demokratske stranke (DS) snažno podržava protest poljoprivrednika Subotice koji traže ispunjenje svih zahteva u okviru organizacije “Inicijativa za opstanak poljoprivrednika”, koja je slične proteste najavila i organizovala širom cele Srbije, saopštavaju iz ove političke partije.
“Pored suše, kao elementarne nepogode koja traje od februara, mnogo veću štetu poljoprivrednicima je nanela zabrana izvoza žitarica i osnovnih životnih namirnica. Umesto da je omogućila građanima nesmetano i kontinuirano snabdevanje u maloprodajnim objektima, zabrana je u stvari potpuno destabilizovala tržište. Dovela je do kraha cena žitarica, što je direktno uticalo na prihode poljoprivrednika i dovelo do strašnog disbalansa u odnosu nabavke inputa u proizvodnji i cene krajnjeg proizvoda”, obrazlažu demokrate.
Na sve to, navode dalje, dodaje se visoka cena zakupa zemljišta, uticaj suše na useve, kašnjenje i drastično smanjenje subvencija u proizvodnji u odnosu na raniji period i divljanje cene energenata, a “nemar i nebriga” Ministra poljoprivrede, ali i ostalih članova Vlade, doveli su poljoprivrednike u položaj koji može rezultirati samo otvorenom pobunom i vapajem za pomoći:
“Umesto da su se ovim problemom bavili kada je spoljašnja temperatura bila 45 stepeni celzijusa pa i više, sačekali su da im poljoprivrednici zakucaju na vrata da ih o toj činjenici i obaveste”.
Predlog mera pomoći koji se pojavio nakon pritiska poljoprivrednika, ocenjuju demokrate, obuhvata svega oko 2,5 milijardi dinara za 50.000 gazdinstava (a ima ih oko 350.000), ne obuhvata traženo povećanje subvencija po hektaru, i ne nudi rešenje za predstojeću žetvu suncokreta, soje i kukuruza.
“Podsećamo, otkup prava fudbalske Premijer lige je koštao nešto preko 70 milijardi dinara ili 600 miliona evra! Istina je da novca ima, ali ne i za poljoprivrednike”, smatraju iz DS-a.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.