DS Subotica: Da li se kralj Petar za ovo borio?

DS Subotica: Da li se kralj Petar za ovo borio?

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

28.11.2021

Kategorija: Subotica

Pred najavljeno otkrivanje spomenika kralju Petru I u utorak, 30. novembra, Gradski odbor Demokratske stranke u Subotici postavio je nekoliko pitanja inicijatorima podizanja ovog spomenika, za koje pretpostavljaju da dolaze iz redova subotičkog odbora Srpske napredne stranke, a u vezi sa zaštitom kulturnog nasleđa iz vremena Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenica, kasnije Kraljevine Jugoslavije, koja je stvorena upravo za vreme kralja Petra I.

Iz DS-a podsećaju da je Petar I Karađorđević ostao u istoriji upamćen, između ostalog, i kao učesnik u ustanku protiv Turaka u Hercegovini 1875, poznatom kao „Nevesinjska puška“, pod pseudonimom Petar Mrkonjić, i kao borac ne samo za nacionalno oslobođenje, nego i kao istinska slobodarska ličnost koja je prevela na srpski jezik spis Džona Stjuarta Mila „O slobodi“ i za vreme čije je vladavine Kraljevina Srbija, od 1903, bila slobodna, demokratska zemlja, bez cenzure – “sve ono što danas nije”.

“Da li smatraju prikladnim da spomenik tako značajnoj istorijskoj ličnosti kao što je kralj Petar I osvane okružen kioscima brze hrane, pečenjarama i roštiljskim dimom? Mi verujemo da je ovakvo okruženje znak krajnje nebrige i nepoštovanja zasluga ličnosti kojoj se spomenik podiže. Da li su svesni da za deset godina svoje vlasti nisu učinili ništa na sanaciji i revitalizaciji dva najznačajnija arhitektonska spomenika iz vremena države koju je kralj Petar stvarao”, pitaju subotičke demokrate.

Prvi je Jadran tj. Sokolski dom, odnosno Jugoslovenski narodni dom kralja Aleksandra I Ujedinitelja, otvoren 1936. godine, po projektu subotičkog arhitekte Koste Petrovića, a koji je u to vreme bio najveći novootvoreni sportsko-kulturni kompleks u Kraljevini Jugoslaviji, navode iz DS-a, i napominju da su upravo demokrate 2001. sprečile tadašnju opštinsku većinu da sruši ovaj objekat radi gradnje šoping mola, da su 2012. pristupili pripremama za sanaciju i adaptaciju celog objekta zajedno sa stadionom malih sportova, da bi 2013. sve bilo zaustavljeno kada je SNS preuzeo vlast u gradu.

Drugi objekat od prvorazrednog značaja iz tog perioda, Berza rada, građen 1935. po projektu čuvenog novosadskog arhitekte Đorđa Tabakovića, na uglu ulica Zmaj Jovine i Đure Đakovića, danas sedište SNS-ovih javno-komunalnih preduzeća „Parking“ i „Pijace“, u još je gorem stanju, ocenjuju demokrate:

“Umesto da GrO SNS iskoristi sredstva ‘Parkinga’ i ‘Pijaca’ (za koja niko ne zna na šta se troše) za kompletnu rekonstrukciju objekta i dovođenje u prvobitno stanje i na taj način iskaže brigu prema kulturnom nasleđu, dobili smo mural pokojnom patrijarhu Irineju, nedoličan njegove uloge kao patrijarha SPC, umesto znamena koji zaslužuje”.

Iz DS-a izražavaju na kraju nadu da u subotičkom odboru SNS-a “ne caruju samo nebriga ili neznanje”, nego i da postoji neko kome možda sve ove informacije nisu bile poznate i da će radi zaštite kulturnog nasleđa pokrenuti projekte kompletne rekonstrukcije i revitalizacije objekata Sokolskog doma i Berze rada, kao i istinskog uređenja prostora oko spomenika kralju Petru I.

“U protivnom, sve se svodi samo na jeftino, parolaško udaranje u nacionalna prsa”, zaključuju subotičke demokrate.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.