Demokratska zajednica Hrvata pozvala DSHV da zajednički nastupe na izborima

Demokratska zajednica Hrvata pozvala DSHV da zajednički nastupe na izborima

Objavio: Magločistač

19.10.2023

Kategorija: Politika , Subotica

Demokratska zajednica Hrvata (DZH) uputila je danas službeni poziv Demokratskom savezu Hrvata u Vojvodini (DSHV) da, uoči izbora za narodne poslanike u Skupštini Srbije, formiraju manjinsku hrvatsku listu i zajednički nastupe na predstojećim izborima, na svim nivoima.

„Zajedničkim nastupom, pod našim, hrvatskim imenom osnažićemo jedinstvo Hrvata u Srbiji i pokazati da smo zreli i sposobni koristiti mehanizme afirmativnih mera za izborne liste nacionalnih manjina“, navedeno je u saopštenju DZH-a.

Kako su istakli, uprkos političkim razlikama koje postoje između dve stranke, duboko su uvereni da su im ciljevi isti.

„Imajući u vidu mehanizme afirmativnih mera predviđenih za pripadnike nacionalnih manjina u Srbiji, smatramo da bez aktivne političke participacije predstavnika svih političkih organizacija nacionalnih manjina u izbornom procesu i predstavničkim telima, te organima javne uprave, ni druga prava nacionalnih manjina omogućena pozitivnim zakonskim propisima Srbije neće biti konzumirana u punom kapacitetu“, ocenili su u ovoj stranci.

Budući da su Zakonom o izboru narodnih poslanika predviđene afirmativne mere u vidu potrebnih 5.000 overenih potpisa, umesto 10.000 koliko je potrebno za ostale učesnike izbornog procesa, te da se na izborni rezultat izborne liste nacionalne manjine dodaje 35 odsto na broj osvojenih glasova na izborima, u DZH-u su uvereni da ove uslove, kao zajednica, mogu zajedničkim snagama dosegnuti.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.