Inicijativa Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) Otvoreni parlament organizuje uličnu akciju pod nazivom “Šta da se radi u Skupštini” u Subotici u ponedeljak, 15. maja, na Aleji maršala Tita, na šetalištu, kod Gradskog muzeja, sa početkom u 14 časova.
U cilju informisanja građana o važnosti uloge zakonodavnog tela u Srbiji, CRTA uličnom akcijom želi da ukaže građanima Subotice da su svi poslanici njihovi predstavnici i da mogu da kontaktiraju sa njima i od njih zahtevaju da rade na rešavanju problema građana.
“Tokom akcije, građani će imati priliku da saznaju na koje načine mogu kontaktirati sa poslanicima i kako mogu podneti incijative i predloge zvanično Skupštini. Takođe, imaće priliku i da postave pitanje ili upute poruku Narodnoj skupštini i poslanicima”, navodi se u pozivu.
Predstavnici CRTE su tokom oktobra razgovarali sa građanima u Požegi, Gornjem Milanovcu, Negotinu, Boru, Ćićevcu, Paraćinu, Knjaževcu, Aleksincu, Kuli, Irigu, Beogradu, a tokom marta i aprila sa građanima Zrenjanina, Mladenovca, Barajeva, Aranđelovca, Kragujevca, Požarevca, Lazarevca, Novog Pazara, Nove Varoši, Niša, Šapca i Ćuprije.
Oni su ih pitali šta bi poručili Narodnoj skupštini i koja bi pitanja želeli da postave narodnim poslanicima.
“Građane je zanimalo šta se dešava sa potpisima za narodnu inicijativu protiv eksploatacije litijuma i bora, kada će biti rešeno pitanje korupcije u državnim institucijama, kada će biti ukinut rad ‘na crno’, hoće li se pojednostaviti procedura za dobijanje invalidske penzije. Poručili su poslanicima da više rade u interesu građana koji su ih izabrali, da povećaju penzije, uvedu više povlastica za treće dete…”, dodaje se.
Kroz inicijativu Otvoreni parlament, CRTA od 2012. godine svakodnevno prati rad Narodne skupštine, prikuplja i objavljuje podatke i analize o aktivnostima narodnih poslanika, radu i rezultatima Narodne skupštine.
Jedan Komentar na
“CRTA poziva Subotičane na uličnu akciju “Šta da se radi u Skupštini””
Jedna beogrdaska organizacija poziva Subotičane i građane u ostalim lokalnim zajednicama na akciju. To rade kroz projekat. Ne rade volonterski.
Zašto lokalne organizacije ne dobijaju podršku na konkursima, zašto to dobijaju velike beogradske organizacije.
Zato i civilno društvo ne postoji, lokalne organizacije se marginalizuju, akivizam je postao elitni posao koji obavljaju odabrane organizacije.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.