Od početka septembra do kraja godine, Centar za savetovanje i podršku porodici, koji deluje pri Centru za socijalni rad Subotica, sprovodiće tretman za počinioce nasilja u partnerskom odnosu, u okviru projekta koji podržan od strane Pokrajinskog sekretarijata za demografiju i socijalna pitanja, saopštili su iz ove ustanove.
Ovaj program je namenjen isključivo muškarcima koji su počinili nasilje u partnerskom odnosu, a tretman je moguć kada je socijalna intervencija učinjena i kada je nasilje zaustavljeno:
“Neophodno je da priznaju da su počinili nasilje i žele da prihvate tretman, odnosno pomoć. Preuzimaju odgovornost (barem delimično) za počinjeno nasilje i prihvataju potpisivanje ugovora o nenasilju. Stručni tim održava kontakt sa žrtvom i proverava odsustvo nasilja”, napominju iz Centra za socijalni ras Subotica.
Program se sprovodi na srpskom jeziku, a zainteresovani za učešće u njemu mogu da se jave na broj telefona 551-619 ili putem imejl-adrese subotica.csr@minrzs.gov.rs.
Kada se klijent javi na tretman, najpre se organizuju individualne seanse, nakon kojih se procenjuje da li će klijent biti uključen i u grupni rad, pojašnjavaju iz Centra za savetovanje i podršku porodici.
Seanse će biti održavane jednom nedeljno u trajanju od sat i po, dok će grupni tretman sprovoditi terapeutski par koji je prošao specijalizovani trening norveške organizacije ATV a prethodno imao psihoterapijsko iskustvo i iskustvo u radu sa porodičnim nasiljem.
Tretman traje 12 seansi tj. tri meseca, a sprovodiće se u prostorijama Centra za savetovanje i podršku porodici u Šantićevoj 27, u dogovoreno vreme koje odgovara klijentima.
“Nasilje ima pogubno dejstvo ne samo na žrtvu, decu, odnosno porodicu, već dugoročno gledano i na počinioca. Počinioci se često osećaju krivima, nemoćnima, frustriranima, teško održavaju harmonične partnerske odnose i svaki put iznova ostaju sami. Problemi u relacijama mogu da se efikasno reše na mnogo različitih načina, dok je nasilje krajnje neefikasno. U terapiji počinioca partnerskog nasilja, fokus je na menjanju uverenja koja doprinose činjenju nasilja, ali i učenju konstruktivnih modela ponašanja i odnosa od kojih imaju koristi svi članovi porodice”, navodi se na kraju poziva.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.