Nedopustivo da za strahote i progone niko nije odgovarao
Bez obzira na suđenje u Haškom tribunalu, Vojislavu Šešelju se mora u Srbiji suditi za zla koja je napravio u ovoj zemlji, ocenio je danas predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak.
Čanak je u pisanoj izjavi naveo da Šešelj, kao i svi oni koji su već zaboravljeni, a sa njime su ozvaničili ili direktno učestvovali u progonu hrvatskog i ostalog nesrpskog stanovništva, za to moraju odgovarati. “Bez obzira na to da li je Šešelj ovde, ili mu se sudi u odsustvu”, poručio je lider LSV.
On je podsetio da je progon hrvatskog i ostalog nesrpskog stanovništva postao potpuno vidljiv na današnji dan, pre dvadeset i tri godine, u prisustvu Vojislava Šešelja.
“Tog 6. maja 1992. godine u Hrtkovcima je postalo očigledno ono na šta smo upozoravali i godinu ranije – da se u Vojvodini sprema i sprovodi državna politika nasilnog iseljavanja nesrpskog i opozicionog stanovništva. Nakon Hrtkovaca, iseljavanje i progon su nastavljeni u više od dvadeset mesta u Sremu”, istakao je Čanak.
On je poručio da LSV to ne može i nikada neće zaboraviti, te da su to bili dani kada su čuvali svoje komšije i njihove domove.
Čanak je ocenio i da je nedopustivo da za te strahote i progone niko nije odgovarao.
“Bio Šešelj osuđen ili mu uspelo da izbegne pravdu u Hagu za sve što je činio i ovde i u regionu, treba mu suditi u Srbiji. Zato pozivamo tužilaštvo i sve nadležne republičke organe da se taj proces pokrene i da mu se onemogući da ovde izbegne pravdu za svoja zlodela”, istakao je predsednik LSV.
On je ocenio i da bi suđenje Šešelju pred sudom u Srbiji zbog dešavanja u Hrtkovcima bila važna poruka najpre žrtvama i njihovim porodicama. Ujedno, dodao je, to suđenje bi dalo značajan doprinos suočavanju sa prošlošću i pomirenju u regionu.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.