Bunjevački nacionalni savet planira uvođenje bunjevačkog jezika u institucije i ustanove u Subotici

Bunjevački nacionalni savet planira uvođenje bunjevačkog jezika u institucije i ustanove u Subotici

Bunjevački nacionalni savet, foto: video screenshot

Objavio: Magločistač

07.11.2022

Kategorija: Politika , Subotica

„Slogan ’Složno za Bunjevce’ nastao je iz želje da predstavimo na koji način mi vidimo budućnost novog saziva Bunjevačkog nacionalnog saveta – da radimo svi zajedno i složno. Da Bunjevci u Subotici, Somboru i Mađarskoj zajedno budu jak oslonac jedni drugima”, izjavila je danas Suzana Kujundžić Ostojić, nositeljka liste koja se nalazi pod rednim brojem dva na izborima za Nacionalni savet bunjevačke nacionalne manjine, koji će biti održani u nedelju, 13. novembra.

U ovom Savetu takođe najavljuju da će nastaviti sa uvođenjem bunjevačkog jezika i u druge  institucije, ali i da u narednom periodu planiraju da prošire svoj uticaj i na Bunjevce koji žive u Mađarskoj.

Bunjevački nacionalni savet je u proteklim godinama radio na standardizaciji jezika, a taj posao je trajao 7-8 godina.

„Izdati su rečnik i gramatika bunjevačkog jezika. Objavljena je i knjiga o 1945. godini, o tamnom oblaku koji stoji iznad nas i koji nas prati u razvoju, napretku i radu. Zalagaćemo se da se 1945. godina konačno okarakteriše kao akt asimilacije. Savet je organizovao obeležavanje nacionalnih praznika i brojnih manifestacija u cilju očuvanja bunjevačke kulture, tradicije i običaja“, istakla je Kujundžić Ostojić u prostorijama Bunjevačke matice.

Dodaje da je bunjevački uveden i u srednjim školama.

Napominje da je formiranje lektorata za bunjevački jezik važan preduslov za uvođenje ovog jezika u ustanove, organizacije i predškolske grupe.

„Trudićemo se da bunjevački jezik uđe i u obdaništa jer se od malih nogu jezik najbolje uči“, poručuje Kujundžić Ostojić.

Vojnić: „Uticaj Saveta proširiti na Bunjevce u Mađarskoj“

Potpredsednik Bunjevačkog nacionalnog saveta, predsednik Bunjevačke matice i predsednik Odbora za službenu upotrebu jezika i pisma, Veljko Vojnić, takođe ističe da je jedan od osnovnih uslova da se raširi službena upotreba bunjevačkog jezika osnivanje lektorata.

„Moramo imati što veći broj stručnih prevodilaca koji će imati sertifikat o poznavanju književnog bunjevačkog jezika. Treba uvesti bunjevački i u predškolska odeljenja, kako bi i najmlađi učili maternji jezik na tačan i ispravan način. Uvođenje jezika u sudove, zvanične ustanove, organizacije – radićemo na tome“, naveo je Vojnić.

Prema njegovom mišljenju, uticaj Saveta treba proširiti i van granica Srbije.

„Mi smo već u kontaktu sa vlastima u Mađarskoj i Bunjevcima koji tamo žive. Već radimo na tome da se ova stvar završi i tamo kako je to urađeno i u Srbiji“, kaže Vojnić.

Kujundžić Ostojić: „Još jedan jeftin trik“

Suzana Kujundžić Ostojić podseća da je u ponedeljak, 31. oktobra, sazvana hitna sednica Bunjevačkog nacionalnog saveta i da je ona legitimna, uprkos optužbama koje su dolazile od Mirka Bajića, predsednika Saveza bačkih Bunjevaca (SBB), da je „predsednica Saveta zloupotrebila svoj položaj“, a da je saopštenje objavila samo u svoje ime.

„Ja moram kazati da je to neistina, sednica nacionalnog saveta je održana, i nakon toga je objavljeno i saopštenje. Od 19 članova, 12 je glasalo za, dok sedmoro njih nije glasalo. To je još jedan jeftin trik“, navodi.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.