Organizatori festivala “Ekoslavija” su se ove godine suočili, poput mnogih drugih organizacija i udruženja građana u Subotici, sa problemom nedostatka prostora za alternativnu kulturu, za održavanje muzičkih događaja, tribina i drugih dešavanja koja, kako smatraju, još uvek nisu dobila adekvatno mesto u gradu.
„U krajnjoj liniji, to oslikava lokalnu situaciju što se tiče alternativne kulture u gradu gde se ona marginalizuje“, kaže za Magločistač jedan od organizatora festivala Boris Telečki.
Mesecima unazad je bio postignut dogovor da će festival “Ekoslavija” biti održan u bioskopu “Abazija” na Paliću, navodi Telečki, budući da je ovaj prostor, koji nije samo bioskop, izrastao u svojevrsni kulturni centar, u kom se održavaju i mnoge svirke poznatih izvođača.
„Međutim, tokom letnjih meseci, za vreme trajanja Festivala evropskog filma ‘Palić’, počele su žalbe na buku zbog koncerata koji su se tamo održavali, a te žalbe su se intenzivirale prilikom održavanja džez festivala, koji je takođe organizovala grupa mladih entuzijasta“, ističe naš sagovornik.
On podseća da je prema važećim propisima na Paliću, ali i u gradu vikendima dozvoljeno održavanje manifestacija bar do ponoći.
„Bez obzira na ta pravila, na koja smo i mi prethodnih godina obraćali pažnju, ove godine su se iz nekog razloga te žalbe intenzivirale i došlo je do toga da se preduzeće ’Park Palić’ žalilo Gradskoj upravi, pa smo obavešteni od menadžmenta ‘Abazije’ da zbog pritisaka koje oni trpe jednostavno ne žele da ulaze u rizik i da dozvole da se festival tamo održi“, objašnjava Telečki.
Dodaje da su nakon svega morali brzo da reaguju i da presele festival u “Mladost”, jedini klupski prostor u gradu i mesto koje je otvoreno za alternativne kulturne izraze.
„Mislim da je to jedan gorući problem jer mnoge organizacije prave svoje programe u skladu sa mogućnostima i kubure za prostorom koji bi podržavao i alternativnu kulturu“, ocenjuje Telečki.
„Ovaj gorući problem možda daje prostora da se udružimo svi koji radimo nešto alternativno u ovom gradu, da pokušamo da se izborimo za svoje mesto“, smatra Telečki, dodajući da i Beograd i Novi Sad imaju takvih prostora, ali ne i Subotica, u kojoj ne postoji adekvatno mesto gde će se mladi, koji nešto rade u ovom gradu, susretati i razmenjivati ideje i imati prostora za svoj rad.
„Imali smo nedavno slučaj omladinske organizacije Kerülj Be, koja je morala da se iseli iz prostora jer ga je vlasnik tražio nazad. To pokazuje taj hronični problem nedostatka prostora i za mlade i za alternativnu kulturu koji moraju imati svoje mesto u lokalnoj zajednici“, ocenjuje Telečki, dodajući da je problem sa prostorom imao i Summer3p festival, koji je sa Palića izmešten u novi prostor kod Druge kasarne.
Jedan Komentar na
“Boris Telečki: Alternativna kultura se marginalizuje u Subotici”
Jelte, a da li Častvan & co., tj. antimigrantski peticijaši, učestvuju ili pak dolaze na ova alternativna zbivanja… ah, da, oni su gibaničari i anti-antifašisti koji podržavaju Zwastikaške russističke Z-lotvore, kojima nije jasno da su fašisti kad him rečeš da su upravo to – fašisti.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.