U Dvorišnoj galeriji Centra za savremenu kulturu i umetnost će u subotu, 23. jula, s početkom u 19 sati, biti priređeno otvaranje izložbe “Bele rade” umetnica Vanje Subotić i Svetlane Ždrnja, sačinjene od serije fotografija koje predstavljaju omaž čehoslovačkom filmu Daisies (češki: Sedmikrásky) režiserke Vere Čitilove.
“Sam naziv ovog cveta (eng) Daisy je spoj reči: day’s eye. Ne čudi što se i kod nas za belu radu često kaže da je sunčeva nevesta – njegovi cvetovi se otvaraju u ranu zoru i zatvaraju sa zalaskom sunca. Jasno je, dakle, da se radi o jakom solarnom simbolu koji se vezuje za radost, onu najpozitivniju, životnu energiju, svetlost, iskrenost, čistotu i nevinost, nove početke. U duhovnosti, vezane su za sposobnost da se oproste greške iz prošlosti i da se počne ispočetka, obnovljeno. U hrišćanstvu, vezujemo ih za sliku Device Marije: skromnosti, čistote, nevinosti, a u nordijskoj kulturi za Freju, boginju ljubavi, te senzualnost, plodnost i materinstvo. Spoj bele i žute boje asocira na entuzijazam i veru. Ako se posvetimo osnovnoj simbolici boja u ovoj specifičnoj kombinaciji, možemo naći sliku zdravlja, vitalnosti, regeneracije i snage. To je slika umerenosti, postojanosti i izdržljivosti”, navodi se u pozivu.
Svetlana Ždrnja je rođena u Subotici 1986. Srednju školu za dizajn završila je u Novom Sadu na odseku dizajn tekstila, a osnovne i master studije slikarstva u Beogradu. Izlagala je na samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji i inostranstvu. Bavi se i analognom fotografijom, koja je objavljena u par domaćih i stranih publikacija.
Vanja Subotić, rođena 1986. u Vukovaru, samostalna je umetnica i instruktorka hatha yoge. Studije slikarstva završila je 2010. godine na Akademiji umernosti u Novom Sadu, master rad sa temom „Između reči i slike“ odbranila je 2013. na istoj akademiji. Nakon studija, bavila se pedagoškim radom u različitim okvirima. Samostalno izlaže od 2012. i na osnovu ovih iskustava kreira i vodi likovne, multimedijalne i interdisciplinarne radionice.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.