Predsednik Hrvatskog nacionalnoga veća (HNV) u Subotici Slaven Bačić izjavio je da je nakon odluke Hrvatske da ne da suglasnost na otvaranje poglavlja 23 u pregovorima Srbije sa EU, u Srbiji naglo poraslo antihrvatsko raspoloženje i istakao da će se to nepovoljno odraziti na izlaznost pripadnika hrvatske manjine na izbore i podršku stranci koja ih zastupa na političkoj sceni Srbije. Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović negirala je navode Bačića.
„U Srbiji je zavladala prava antihrvatska histerija. Očigledno je da se radi o koordiniranoj akciji u kojoj učestvuju vodeće i minorne srbijanske stranke, mediji, pojedine organizacije, ali i neka nepostojeća hrvatska udruženja“, rekao je Bačić za hrvatske medije u Vojvodini.
On je dodao da se na hrvatsku manjinu i njene predstavnike na taj način „vrši pritisak da oni izvrše pritisak na Hrvatsku kako bi ona dala zeleno svetlo evropskom putu Srbije“.
Bačić je kazao da je atmosfera napetosti dovela do tenzija u Sremu, gde su pojedini pripadnici hrvatske zajednice doživeli da ih u javnosti nazivaju ustašama, da ih vređaju i poručuje im da se odsele u Hrvatsku.
Paunović: U Srbiji nema bilo kakve nacionalističke histerije
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović negirala je navode Bačića.
“U Srbiji nema bilo kakve nacionalističke histerije, pa ni antihrvatske o kojoj neosnovano govori predsednik Hrvatskog nacionalnog vijeća. Možda je ona bila priželjkivana, ali kao što se može videti Vlada Srbije se ponaša vrlo odgovorno, uvažavajući sve narode koji žive u Srbiji i države iz našeg okruženja”, rekla je Tanjugu Paunović.
Prema njenim rečima, nijedna ružna reč iz zvaničnih struktura nije upućena bilo kome, niti se neformalno stvara negativna atmosfera u odnosu na hrvatski ili neki drugi narod.
Kako je istakla, u skladu sa tim građani Srbije očekuju i poštovanje za sebe i svoju zemlju, a ne neargumentovane klasifikacije da smo histeričan narod.
“Ako želimo bolju budućnost svih nas u regionu, svi smo dužni da se ponašamo na taj način, u skladu sa najvišim evropskim standardima, a ne da neodgovorno pokušavamo da svojim komšijama nanesemo štetu ili ih maliciozno optužujemo”, rekla je Paunović.
Ona je dodala da je, radi toga, a ne samo zbog otvaranja poglavlja 23, Srbija mnogo uradila u sferama na koje se ono odnosi i nema sumnje da su stvoreni svi uslovi da ono bude i otvoreno.
Izvor: Magločistač/Tanjug
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.