Predsednik Hrvatskog nacionalnog veća (HNV) Slaven Bačić izjavio je danas, prilikom posete američkog ambasadora Subotici, da manjine mogu i treba da budu most između dve države ali da na tom putu nedostaje iskren partnerski dijalog sa vlastima.
Bačić je rekao novinarima u sedištu HNV-a da je dijalog započeo ali da on mora da se produbi i nastavi da bi se mogli očekivati i rezultati.
“Sva nacionalna veća su snažni podržavaoci ulaska Srbije u Evropsku uniju. Mi želimo da budemo uvažavani kao iskreni partneri u dijalogu sa vlastima, da zaista u jednom partnerskom dijalogu stavimo ta otvorena pitanja na sto i da ih rešavamo”, kazao je Bačić.
Bačić je podsetio da problemi često nastaju između samih država, najčešće uoči izbora sa jedne ili druge strane i da, kada je reč o Hrvatima u Srbiji, da se “oseća” taj negativan trend u medijima koji se uvlači i u psihu ljudi.
Prema njegovim rečima, ima napretka kada je reč o udženicima za hrvatski jezik što je predstavljao problem i drugim manjinama, ali da i dalje postoje otvoreni problemi koji treba da se rešavaju.
“Otvorenih pitanja još uvek ima u okviru obrazovanja, nedostaje licenca za nastavnike, katedra za hrvatski jezik, neophodno je sprovođenje bilateralnog sporazuma zaštite manjina na njihovo pravo na političko predstavljanje manjina, ukidanje izbornog cenzusa. Takođe, bilateralnim sporazumom predviđena su i garantovana mesta za predstavnike manjina u obe države”, rekao je Bačić.
Američki ambasador Kajl Skot rekao je da je u razgovoru sa predstavnicima hrvatske zajednice bilo reči o problemima sa kojima se suočava ova zajednica i o neophodnosti da HNV bude čvršći most između Hrvatske i Srbije.
“Razgovarali smo o evropskom putu Srbije, kao i o tome da HNV podržava taj put i da će uraditi sve da Srbija postane punopravna članica EU”, kazao je Skot.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.