ANDRAŠ URBAN: KAKVO JE DRUŠTVO, TAKVO JE I POZORIŠTE

ANDRAŠ URBAN: KAKVO JE DRUŠTVO, TAKVO JE I POZORIŠTE

Andraš Urban, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

03.10.2019

Kategorija: Subotica

“Nije svako pozorište anarhistično niti naziva stvari svojim imenom. Jedino na festivalima vidite zbir nekih drugačijih predstava, a onda vam se čini da je današnje pozorište takvo. Nažalost nije. Današnje pozorište je uglavnom oponašanje neke slike teatra koju znamo iz 19. stoleća. Nažalost, na našim prostorima čak se i građansko pozorište neretko pojavljuje u onom svom čaršijskom, birtijskom obliku, maltene u nekoj turbofolk varijanti. Ali kakvo je društvo, takvo je i pozorište”, rekao je reditelj Andraš Urban u razgovoru za Klix.ba, a povodom izvođenja njegove predstave “Kapital” u sklopu MESS-a.

Nije slučajno, istakao je on, da je baš kultura kao segment društva zapostavljena u našem društvu.

“Smatra se nebitnom, jer uglavnom politički seljački establišment očekuje da to bude segment neke vrste profane i lake zabave, najbolje s nekim nakaradnim nacionalnim tj. nacionalističkim obeležjima. Ali kultura, a samim tim i teatar, je prostor odakle dolaze i opasne misli. Ideje koje su iznad razlika i predstavljanja sveta na način kako njima odgovara. Pa samim tim jeste kultura nezaobilazni faktor koji doprinese stvaranju boljeg svijeta. Ali, moram reći da je teatar ipak samo zabava. Nije politički aktivizam. Bar moj teatar. Sad ko se čime zabavlja je druga tema, a treća to što je nama pozorište borba za život i smrt. Pozorište menja svet na sebi svojstven način i glupo je očekivati od nje da to radi drugačije. Ipak je to priča o umetnosti, svojevrsnoj zabavi”, rekao je.

Reakcije na smelost, neposrednost i potpunu otvorenost su različite što ne čudi, jer ipak iskrenost, hrabrost, autentičnost i nepristajanje na kompromise imaju svoju cijenu.

“Imam osećaj da ljudi koji gledaju moje predstave vole taj kolektivni čin komunikacije scenskog događaja i gledaoca i valjda ta iskrenost koja prerasta u estetski doživljaj dobija pozitivno prihvatanje. Kada je neko izrevoltiran mojom predstavom, uglavnom me zanima zašto. Vrlo su čudni razlozi, a često je to samo malograđanska zezancija. Publika, odnosno određeni gledalac ne voli zbog umetničkog dela gubiti osećaj komfora, to teško oprašta. Mada mislim da je to jedno od dobrih obeležja dobre umetnosti”, rekao je Urban na kraju razgovora za Klix.ba.

Izvor: Klix.ba

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.