Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor rekao je danas prilikom zvanične posete Ambasadora Sjedinjenih američkih država u Srbiji Kristofera Hila ovoj stranci u Subotici, da je SVM mnogo uradio u interesu očuvanja identiteta svoje zajednice u Vojvodini, ali i na čuvanju i unapređenju dobrih odnosa između Srbije i Mađarske.
„Razgovarali smo o ulozi SVM-a u političkom životu Srbije, o odnosu sa Srpskom naprednom strankom, budućim zajedničkim projektima, o očuvanju naše samostalnosti, ali gradeći odnose i partnerstva, jer je to partnerstvo u poslednjih 10 godina, od istorijskog pomirenja između srpskog i mađarskog naroda, donelo mnogo toga dobrog za pripadnike mađarske zajednice u Srbiji i za pripadnike srpske zajednice u Mađarskoj, kao i za sve građane dva naroda“, naveo je Pastor u sedištu stranke.
On je istakao da su nakon postizanja istorijskog pomirenja uspeli da se fokusiraju na zajedničke infrastrukturne i privredne projekte.
„Ono što su Mađari i Srbi postigli može da posluži kao primer i ostalim zajednicama u regionu. Mi ćemo i dalje da radimo na izgradnji što boljih odnosa između dve države“, poručio je Pastor.
Američki ambasador Kristofer Hil izrazio je nadu da će mađarska zajednica i u budućnosti nastaviti da napreduje i da daje svoj doprinos kao i do sada.
„Posebno bi trebalo obratiti pažnju na načine na koje je mađarska zajednica ovde našla rešenja za mnoge stvari u odnosu na druge narode i kako je svoj položaj rešila, što bi mogao da bude obrazac koji valja slediti i u drugim delovima Srbije gde žive pripadnici drugih manjina“, ocenio je.
On je rekao da način na koji Subotica čuva svoje kulturno i arhitektonsko nasleđe doprinosi tome da se svi ljudi koji ovde žive osećaju ponosnim i kao kod kuće.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.