U okviru inicijative roditelja čija deca treniraju hokej i klizanje, najavljena je peticija “Da Subotica dobije zatvoreno klizalište”, u cilju omogućavanja deci da se bave ovim sportovima u adekvatnijim uslovima tokom cele godine.
Kako se navodi u tekstu peticije, cilj inicijative je da Subotica, za potrebe sportista, rekreativaca i svih građana, dobije zatvorenu ledenu dvoranu, budući da je trenutno led omogućen samo tokom tri meseca u godini.
“Hokejaši su prinuđeni da na treninge odlaze, najčešće, u Mađarsku, i to u mesto Kiškereš, koje je udaljeno 75 kilometara od Subotice. Decu na trening prevoze roditelji o svom trošku. Dakle, deca i roditelji su primorani da čekaju prelazak granice i voze se minimum 150 kilometara, radi organizacije jednog treninga, jer u suprotnom od marta do decembra ne bi imali niti jedan trening na ledu, niti turnire i utakmice”, napisano je u tekstu peticije.
Ni zimi situacija nije dobra – samim tim što je oprema za održavanje leda dotrajala, a u kombinaciji sa nedostatkom krova, nema zaštite od atmosferskih prilika, dodaje se.
“To znači da treninge nije moguće održati ukoliko pada kiša, duva jak vetar i tome slično. S obzirom na to da klizalište ne poseduje krov, ukoliko je temperatura vazduha samo malo viša od prosečne temprature u zimskom periodu (a što je i tendencija poslednjih godina usled globalnog zagrevanja), led se topi, a klizalište pretvara u jezero, te je klizanje ponovo nemoguće. U slučaju samo blagog porasta temperature, oprema ne uspeva da održi led u čvrstom stanju, što često predstavlja i opasnost za klizače”, navodi se u tekstu peticije.
Potpisi za peticiju “Da Subotica dobije zatvoreno klizalište” će se prikupljati u centru grada, na Trgu Republike, u utorak, 5. jula, od 19 do 22 sata.
Članica Gradskog veća zadužena za sport i omladinu Nataša Aleksić za Magločistač kaže da je videla inicijativu, te da je sasvim opravdano što roditelji zahtevaju krov.
Međutim, pokrivanje krova je trenutno veliko ulaganje za Grad – ali nije tema o kojoj se ne priča.
“Što se tiče Stadiona malih sportova, sada je, kako se rekonstruiše i Železnička stanica, došlo do nekih imovinsko-pravnih momenata, čije rešavanje je u toku. Tema je poznata, radimo na tome, ali ne mogu ništa konkretno da obećam, niti da kažem jer posle će biti rekla si – a niste opravdali”, kaže Nataša Aleksić za Magločistač, dodajući da je i pre nego što je ona bila na toj funkciji bilo reči o projektu za pokrivanje stadiona. Ipak, projekat tada nije dobio sredstva, a sada je ostalo da Grad reši imovinsko-pravne probleme.
“Najviše bismo voleli kada bismo mogli preko određenih projekata da dođemo do sredstava za celokupnu rekonstrukciju Sokolskog doma, koje bi obuhvatalo i rekonstrukciju klizališta, u saradnji naravno sa JKP ‘Stadionom’, koje je preduzeće nadležno za održavanje Stadiona malih sportov”, rekla je članica Gradskog veća zadužena za sport i omladinu.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.