Akcija progresivne Vojvodine zahteva da se prekine s uklanjanjem simbola antifašizma u Subotici

Akcija progresivne Vojvodine zahteva da se prekine s uklanjanjem simbola antifašizma u Subotici

Objavio: Magločistač

05.11.2021

Kategorija: Subotica

Akcija progresivne Vojvodine protivi se odluci o promeni naziva osnovne i srednje škole u Subotici koja nosi ime po Žarku Zrenjaninu, jednom od najznačajnijih boraca protiv fašizma u Drugom svetskom ratu u Vojvodini.

Ova organizacija je danas upozorila javnost da nije reč o pojedinačnom slučaju, već samo poslednjem u seriji preimenovanja naziva škola i ustanova koje su dobile imena po narodnim herojima i drugim simbolima antifašističke borbe.

“Od 2001. godine nazive su dosad promenile tri subotičke osnovne škole: Osnovna škola ’Ivo Lola Ribar’, OŠ ’Osma vojvođanska udarna brigada’ i OŠ ’Narodni heroji’. Promenjeni su 2007. godine i nazivi ulica i parkova: ulice Šesnaeste divizije u Imrea Nađa i Parka narodnih heroja u Park heroja“, navodi APV.

Dodaje se da je iz navedenih podataka očigledno da se u Subotici poslednjih 20 godina dešava proces zatiranja sećanja na uspomene i vrednosti antifašističke borbe.

„Pitamo se u čijem je interesu da se ovaj proces dalje nastavi? Odluka o promeni naziva Osnovne škole ’Žarko Zrenjanin’ doneta je na inicijativu nove uprave škole ishitreno i preuranjeno“, smatraju u ovoj organizaciji.

Grad Subotica kao osnivač pritom nije realno sagledao njene dugoročne posledice, navode u APV-u i dodaju da je to vidljivo „pogotovo u novonastalim okolnostima kad su u Srbiji i Vojvodini učestala i legalizovana osporavanja i omalovažavanja tekovina antifašizma“.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.