Šest sati trajali su pregovori poljoprivrednika s premijerkom Anom Brnabić i predstavnicima Vlade Srbije. Kako su kratko rekli za medije, manje od 50 posto njihovih zahteva je prihvaćeno, a da li je dogovor postignut znaće se u subotu uveče u 20 časova.
Poljoprivrednici koji su učestvovali u pregovorima s Vladom medijima nisu rekli skoro ništa, već su naveli da će se više informacija znati večeras u 20 sati.
Kako se kazali, Vlada je usvojila manje od 50 posto zahteva poljoprivrednika. Da li je dogovor postignut znaće se tek večeras, a do tada blokade ostaju.
Predstavnik Udruženja poljoprivrednih proizvođača iz Subotice Miroslav Matković rekao je pre sastanka za FoNet da im na razgovoru u ponedeljak ništa nije ponuđeno.
„Nšta nam nije bilo ponuđeno, samo smo odbijeni, rekli su samo da mogu da uvedu prelemane od 300 dinara po kilogramu sira, a još sedam zahteva nisu ni razmatrali“, rekao je Matković.
Komentarišući izjavu ministarke poljoprivrede Jelene Tanasković da je zahtev za subvencije od 300 evra po hektaru nerealan, Matković je rekao da je sve ostvarivo.
„Sve je ostvarivo kad se imaju volja i želja, a nama je neprihvatljivo što se oni tako prema nama ponašaju. Srpski seljak je primoran sa iskaže nezadovoljstvo na putevima i ulicama“, rekao je Matković.
Poljoprivrednici traže da najniža otkupna cena za mleko bude 78 dinara uz PDV, 35.000 dinara subvencija po hektaru i ukidanje ograničenja na 20 hektara za subvencije.
Traže i da premija za mleko bude minimum 20 litara za litar, izjednačenje ratarskih kultura sa berzama u Budimpešti i Parizu i dizel gorivo bez akciza za 100 litara po hetaru za ratare i za 300 litara po hektaru za povrtare.
Od države traže zaštitne takse i regulisanje uvoza mleka i mlečnih proizvoda iz zemalja EU i potpisnica CEFTA sporazuma, kako bi se zaštitila domaća proizvodnja i i destimulisa uvoz tih proizvoda.
Jedan od zahteva je regres na mlečne krave od 40.000 dinara po grlu, kao i ukidanje naknade za odvodnjavanje.
Dogovor sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićm o delimičnom prihvatanju zahteva, na šta su pristali predstavnici pojedinih udruženja, većina učesnika protesta ne prihvata jer traže da se o njihovim zahtevima raspravlja u potpunosti.
Naglašavaju da se njihovi zahtevi tiču podrške i državnih subvencija koje imaju poljoprivrednici u većini zemalja EU.
Traktori su blokirali saobraćaj u Štrosmajerovoj ulici u Subotici. Večeras ili sutra biće više informacija o tome da li se protesti nastavljaju i na koji način će biti organizovani.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.