Subotički odbor stranke Novo lice Srbije (NLS) ocenjuje da nacrt gradskog budžeta za 2025. godinu, koji je manji za oko dve milijarde dinara tj. 20 miliona evra u odnosu na ovogodišnji, ukazuje na duboku finansijsku krizu, ali i nesposobnost aktuelne lokalne vlasti da upravlja gradom.
Budžet za narednu godinu nije razvojni, smatraju u NLS, jer nema strateških ulaganja koja bi unapredila grad i pružila perspektivu budućim generacijama, a istovremeno se ogromna sredstva preusmeravaju Republici Srbiji: “već 11 godina, oko 750 miliona dinara godišnje odlazi u centralni budžet, dok se Subotica sve više urušava”.
Nacrt budžeta za 2025. odražava, navode dalje iz NLS-a, zanemarivanje osnovnih potreba građana jer su sredstva za obrazovanje, zdravstvo, kulturu i sport “smešno mala”, dok su izdvajanja za održavanje preglomaznog sistema gradske uprave jednaka ili čak veća.
Stanje infrastrukture i ekologije je, ocenjuju, “katastrofalno” dok se Subotica “raspada pred našim očima”:
“Saobraćajna infrastruktura je na ivici kolapsa. Budžet za asfaltiranje puteva, ulica i trotoara, izgradnju garaža, biciklističkih staza i unapređenje signalizacije je zanemarljiv. Zaštita životne sredine ne postoji. Upravljanje otpadom, izgradnja reciklažnih centara, rešavanje divljih deponija i ulaganja u ekologiju su u potpunosti izostavljeni iz budžeta”.
Najveći deo budžeta i dalje se koristi za održavanje sistema u kojem se, zaključuju iz NLS-a, vladajuća koalicija bogati na račun građana pošto su javna preduzeća i javno-komunalni sistem “postali alat za korupciju – nameštanjem tendera i izvlačenjem novca vlast finansira svoje političke partnere i osigurava sopstvenu poziciju”.
Iz Novog lica Srbije poručuju na kraju da je vreme da se grad vrati u ruke građana, da se kaže “odlučno NE centralizaciji i propadanju” jer Subotica zaslužuje bolje.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.