Pokret građanske Subotice (PGS) ocenjuje da je umanjenje gradskog budžeta za 2025. godinu za oko 20 odsto jasan pokazatelj nazadovanja lokalne samouprave, navodeći da će se raspoloživa sredstva potrošiti većinom na plate zaposlenih u javnom sektoru, a da će minimalno sredstava biti izdvojeno za investicije i razvoj.
“Deo sredstava biće namenjen i za materijalne troškove, održavanje sistema na minimalno funkcionalnom nivou, a dobar deo će postati plen korupcije, putem nameštenih tendera i izvlačenja para iz javnih preduzeća”, ocenjuju u ovom pokretu.
Budžet za sledeću godinu je manji za oko 2 millijarde dinara tj. skoro 20 miliona evra u odnosu na ovogodišnji.
“Izbori su prošli, nema potrebe da se upumpavaju virtuelne pare u budžet grada sa drugih nivoa vlasti, uz praznu priču kako nam dobro ide. Izmenama zakona 2013. godine, od 2014. iz budžeta Subotice preusmereno je oko 750 miliona dinara u budžet Srbije”, navodi se u saopštenju PGS-a.
U ovom pokretu ocenjuju da je za proteklih 11 godina, budžet Subotice na taj način siromašniji za oko 100 miliona evra – “najmanje tri Narodna pozorišta ključ u ruke, stotine kilometara vodovoda, kanalizacije ili asfalta”.
“Nikada predstavnici SNS-a i SVM-a, pa ni ostalih stranaka bliskih vlasti, nisu digli glas protiv pljačke para građana Subotice. Ćute na ovu temu, ali se hvale svojim zaslugama kada se od poslatih vrati desetak miliona dinara za obnovu neke fasade, izgradnju vodovoda ili asfaltiranja neke ulice. Mrvice od otetih para”, ističu.
Poredeći budžete okolnih gradova slične veličine kao Subotica, navode da je budžet Segedina od 340 milona evra – skoro pet puta veći, Osijeka od 140 miliona evra – dva puta veći, a Temišvara od blizu 500 milona evra – sedam puta veći od budžeta Subotice.
“Bez sistemskih promena i demontaže postojećeg sistema, od napretka Subotice neće biti ništa, a oni koji su namestili nakaradni sistem treba da odu i da odgovaraju, da bi Subotica krenula napred”, poručuju iz Pokreta građanske Subotice.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.