Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je danas da je u planu usvajanje novog Plana detaljne regulacije za drugu gradsku zonu, koji je 2021. godine na inicijativu ove stranke bio povučen na doradu, a koji će, kako je najavio, sada omogućiti očuvanje objekata koji se nalaze u nekoliko ulica u zaštićenom gradskom jezgru.
On je rekao novinarima u ulici Petra Drapšina, čiju sudbinu će odrediti nova planska dokumentacija, da „novi plan neće onemogućiti razvoj, ali će se na ovaj deo grada koji je centar grada gledati kao na kulturnu istorijsku celinu“.
Podsetio je da je 2021. godine nakon održane velike javne rasprave za drugu gradsku zonu na inicijativu SVM-a povučen taj predlog plan detaljne regulacije koji je predviđao mogućnost rušenja najmanje 55 objekata u samom centru grada.
O tome kakve izmene je tada predviđao naknadno povučeni plan, sredinom februara iste godine prvi je pisao portal Magločistač u svom analitičkom tekstu.
„Za SVM je važno da se graditeljsko nasleđe Subotice sačuva, i ne sme sve da se ruši. Nismo protiv razvoja, ali zna se gde se grade višespratnice. Nema i ne treba da bude mesto višespratnicama u samom centru grada“, istakao je Pastor.
Prvi korak je bio da se zaštiti ova ulica, naveo je on i dodao da je drugi korak da se ona oživi – „da se postave klupe, da se ona zatvori za saobraćaj, da se vrate stari zanati, kafići“.
„Da nismo bili istrajni ovo bi bilo mesto za izgradnju betonskih i staklenih višespratnica“, poručio je Pastor.
On je podsetio i da je odlukom Vlade Srbije zaštićena Ulica braće Radić u kojoj se bilo kakve intervencije u budućnosti mogu raditi isključivo prema uslovima koje propisuje Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture u Subotici.
On je najavio i mogućnost osnivanja fonda koji bi omogućio građanima, vlasnicima starih objekata u zaštićenim zonama da u partnerstvu sa gradom rekonstruišu fasade svojih kuća i objekata koji su smešteni u ovim zonama.
„To je veliki trošak za građane i nije realno od njih očekivati da fasade kuća obnavljaju iz sopstvenih sredstava. Treba pogledati kako je to regulisano u drugim državama, u Mađarskoj, Hrvatskoj, Rumuniji“, ocenio je Pastor.
Druga gradska zona je deo zaštićenog gradskog jezgra koje je proglašeno za nepokretno kulturno dobro od velikog značaja za Republiku Srbiju. Ova zona obuhvata ukupno 16 ulica, u kojima su objekti, većim delom stambeni, građeni krajem 19. i početkom 20. veka. Među njima se izdvaja Petra Drapšina, jedna od najstarijih ulica u gradu, čiji je nepravilan, spontani izgled zadržan do danas i predstavlja izuzetnu vrednost koja čuva karakter samog gradskog jezgra.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.