Maglai (PGS): JP „Subotica-trans“ se uništava po modelu Apoteke „Subotica“, policija i tužilaštvo odmah da reaguju

Maglai (PGS): JP „Subotica-trans“ se uništava po modelu Apoteke „Subotica“, policija i tužilaštvo odmah da reaguju

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

03.03.2023

Kategorija: Politika , Subotica

Ispred Pokreta građanske Subotice (PGS), Jene Maglai je na danas održanoj konferenciji za medije pozvao i gradonačelnika Stevana Bakića i predsednika Skupštine grada Balinta Pastora da se izjasne vezano za afere koje potresaju Javno preduzeće “Subotica-trans”, a koje, kako ocenjuju iz ove organizacije, vlast po svaku cenu želi da zataška.

„Preko medija smo saznali da je pokrenut postupak za privatizaciju ’Subotica-transa’. Mislim da bi bio red da jedan takav strateški projekat za Suboticu najave gradonačelnik i predsednik Skupštine grada. Ulazimo u privatizaciju jednog od najvećih javnih preduzeća, infrastrukturalne kičme ovog grada, a to saznajemo iz medija na osnovu procurele informacije iz Gradske kuće“, rekao je Maglai.

Kako je, međutim, usledila veoma negativna reakcija javnosti na tu vest, plasirala se priča, dodaje on, kako javno-privatno partnerstvo nije opcija za rešavanje nagomilanih problema ovog preduzeća, već će se pristupiti izradi elaborata na osnovu kog treba videti – šta dalje.

„Ne treba niko da bude naivan: ne bi direktor ’Subotica-transa’ povukao jedan takav dokument prema Gradskoj kući da tu ne postoji zeleno svetlo sa vrha partije. Dat je nalog sa vrha partije da se pokrene ovaj postupak. Šta bi to značilo za Suboticu? Profitabilne linije će se dati privatniku, a ono što nije rentabilno – ostaće na terenu Grada“, zaključio je Maglai.

On je podsetio dalje da je sličan razvoj događaja bio i prilikom privatizacije Apoteke „Subotica“:

„Svi mi manje-više znamo šta je tu bilo. Prepušteno je tržište od više miliona evra jednoj firmi koja je bliska stranci na vlasti. Apoteka je radila 60 godina uspešno, odjednom, za godinu i po dana se napravi dug od 200 miliona dinara. To je bilo veštački namešteno. Prvo je bila sklonjena direktroka koja nije htela da učestvuje u svemu tome, pa je dovedena nova koja je odradila taj posao. Kakvu je korist Grad imao od toga? Nikakvu“.

Još veća afera vezana za „Subotica-trans“, prema njegovoj oceni, jeste nabavka opreme po 15 puta višoj ceni od tržišne, o čemu je javnost takođe bila informisana putem medija, što govori o „bezobzirnoj otimačini“, a takvih „naduvanih faktura je po javnim preduzećima na stotine“.

„Zahtevamo javno i od predsednika Skupštine grada i od gradonačelnika da se izjasne po ovom pitanju. Zahtevamo da se direktor ’Subotica-transa’ izvini građanima Subotice jer mi punimo sa subvencijama rad tog preduzeća, i da da neopozivu ostavku“, rekao je Maglai, te pozvao i policiju i tužilaštvo da „konačno počnu da rade svoj posao“, postavljajući pitanje zašto se navodi o milionskoj šteti nanetoj ovom preduzeću – ne proveravaju.

On je takođe podsetio i na ranija upozorenja Pokreta građanske Subotice vezano za izgradnju akva parka, koja, ocenjuje Maglai, predstavlja „najveću pljačku državnih resursa u poslednjih nekoliko decenija“ budući da se radi o projektu na koji je utrošeno do sada preko 800 miliona dinara tj. preko 7 miliona evra, a da „realno ne vredi ni trećinu“.

„Još 2016. smo upozoravali da postoje ozbiljne negativne tendencije – partijsko zapošljavanje, endemska korupcija, nepotizam, koje su SNS i SVM proglasili za prošlost, a zbog kojih je pao i DS. Za vreme SNS-a je to sve, međutim, unapređeno i sistemski dovedeno do perfektnosti“, zaključio je Jene Maglai, dodajući da posledice takve politike osete građani Subotice kroz sunovrat kvaliteta rada svih javnih preduzeća i ustanova tj. „kompletno urušavanje svih državnih organa“.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.