Znamo i šta sledi posle faze Jakna: faza Košulje sa zasukanim rukavima. U filmu „Our Brand Is Crisis“, čuvena specijalistica za kampanje mržnje u interpretaciji Sandre Bulok šamara sirotog predsedničkog kandidata neke latinske zemlje, jer je zaboravio da zasuče rukave. Kako će onda izgledati kao čovek koji sve može, hoće, i koji je spreman na posao?
Scena prva:
Nekoliko sati nakon terorističkih napada u Briselu, mađarski premijer Viktor Orban naredio je mere koje priliče visokom stepenu opasnosti. Svuda po Budimpešti pojavili su se pripadnici specijalne policije, sa crvenim beretkama i automatksim oružjem. Na važnijim ulicama u samom centru slika je još oštrija: ovde patroliraju do zuba naoružani tzv. tekovci (TEK – Terrorelhárítási Központ tj. Antiteroristički Jedinica). Njihov šef je bivši telohranitelj Orbanov, čiji je specijalitet gunđanje pred slučajno uključenim mikrofonom. Oklopna vozila kreću prema aerodromu u Feriheđu, nedavno nazvanim po kompozitoru Francu (Ferenc) Listu bez obzira što ovaj slavni kompozitor i ženskaroš nije imao prilike da uživa u lepotama mađarskog jezika. Valjda je duh važan.
Scena druga:
Vrag je izgleda odneo šalu, jer se u sredu sastao Operativni štab i to na čelu sa premijerom. To se događa samo u vanrednim situacijama, kao što je i ova. I to nije sve: Orban na sebi nije imao sako, nego jaknu tog istog štaba. To je uzburkalo i najmirnije duhove u zemlji. Gotovo je sa sastančenjem i sa ljubičastim kravatama. Vreme je za akciju.
Jakna, simbol za odlučnog vojskovođu, pojavila se i dosad u sličnim scenama za vreme katastrofa (poplave), najavljene, ali nikad doživljene najezde izbeglica iz Ukrajine na početku tamošnjeg rata, i u toku građenja ograde prema Srbiji. Jakna se menja samo da bi se prilagodila vremenskim prilikama. Funkcija ostaje ista.
Na trenutak da se vratimo Ukrajini: Orban je pre nekoliko nedelja rekao da zemlja ne može da primi sirijske izbeglice jer već zbrinjava oko sto hiljada izbeglica iz Ukrajine. Od tog vremena nadležni mađarski organi love „Ukrajince“, ali su otkrili samo nekoliko njih. Dobro se skrivaju.
Neki zlonamerni antivladini i nedovoljno antiteroristički raspoloženi mediji su istovremeno objavili fotografiju koja, naravno samo po njima, otkriva važnost i poreklo čuvene jakne: američki politički i vojni vrh gleda u nešto (logičan zaključak: u ekran). Hilari sa desnom rukom pokriva usta, potpredsednik Bajden u košulji, i malo na strani predsednik Obama, naravno, u jakni. Snimak je napravljen za vreme akcije likvidacije Osame bin Ladena.
Znamo i šta sledi posle faze Jakna: faza Košulje sa zasukanim rukavima. U filmu „Our Brand Is Crisis“, čuvena specijalistica za kampanje mržnje u interpretaciji Sandre Bulok šamara sirotog predsedničkog kandidata neke latinske zemlje, jer je zaboravio da zasuče rukave. Kako će onda izgledati kao čovek koji sve može, hoće, i koji je spreman na posao?
Scena treća:
U toku visokog stepena pripravnosti jedne zemlje i jedne nacije, sa zveckanjem oružja na budimpeštanskim ulicama i sa jaknama u pravo vreme na pravom mestu, nepoznati muškarac ulazi u filijalu banke OTP na trgu nazvanom po čuvenoj glumici, Blaha Lujza, u strogom centru. Na snimku se vidi dosta visoki muškarac sa cvikerima i sa sivo-belom pletenom kapom na glavi. Lice otkriveno. Na levoj mu strani je tašna, koja se ne vidi jasno. Na desnoj ruci mu je najlon kesa mađarske firme CBA. Baš zato levom rukom otvara ulazna staklena vrata, potom i unutrašnja vrata. Druga CCTV kamera prvo prikazuje leđa službenice, naš junak ulazi u kadar, levom rukom zgrabi nešto sa šaltera što je službenica prethodno tamo stavila i stavlja u levi džep. Mirno napušta scenu.
Dva dana nakon akcije policija još uvek traga za čovekom, koji je navodno uzeo od 100 do 200 hiljada forinti. Pored silnih tekovaca i crvenih beretki.
„Vi koji dolazite u našu zemlju, poštujte našu kulturu!“
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.