DSHV: Otvaranje Muzeja Draže Mihailovića, vođe četničkog pokreta, deluje uznemiravajuće na manjine

DSHV: Otvaranje Muzeja Draže Mihailovića, vođe četničkog pokreta, deluje uznemiravajuće na manjine

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

23.10.2023

Kategorija: Politika

Otvaranje Muzeja Dragoljuba Mihailovića 17. oktobra u Beogradu, četničkog komandanta, armijskog generala i načelnika Štaba Vrhovne komande Jugoslavenske vojske u otadžbini, još jedna je u nizu posledica procesa revizije prošlosti u Srbiji, ocenjuje Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV), a koja deluje uznemirujuće po ovdašnje Hrvate.

„To je stoga što je četnički pokret ne samo bio dio kolaboracijskih snaga njemačkih i talijanskih okupatora, nego je imao i svoja snažna ‘ogrešenja’ o Hrvate tijekom Drugoga svjetskog rata“, ističu iz DSHV-a.

Tokom Drugog svetskog rata, podsećaju iz ove stranke, četnički pokret je formalno predstavljao deo jugoslovenskog državnog kontinuiteta putem izbegličke kraljevske vlade, ali četnici već u oktobru 1941. godine postaju kolaboracionistički pokret, sarađujući u Srbiji s nemačkim okupatorom, a njihovo neprijateljstvo i sukob s partizanskim pokretom rešen je porazom.

Istovremeno, na teritoriji današnje Hrvatske, četnički pokret, „istina često formalno u sukobu s Dražom Mihailovićem“, sarađivao je sa italijanskim i nemačkim okupatorom, kao i ustašama „kako bi ostvario plan uništenja Hrvata u sklopu stvaranja ‘Velike Srbije’, te se pretvorio u kvislinšku vojsku“, dodaje se.

Revizionistički procesi u Srbiji su, podsećaju dalje iz DSHV-a, započeli nakon 2000. godine i u njima su istorijske „istine“ i tumačenja bila podređivana aktuelnim političkim potrebama:

„Tijekom vlasti demokratskih stranaka u Srbiji od 2000. do 2012. godine četništvo se revitaliziralo te se revidirala uloga četnika u Drugom svjetskom ratu, što je izravno potvrđeno donošenjem zakona o izjednačavanju prava četnika i partizana 2004. godine. Proces revizionizma povijesti sa sobom je posljedično donio i cijeli val sudskih procesa rehabilitacija suradnika okupatora, promjenu naziva ulica, izmjenu sadržaja školskih udžbenika… Riječju, nova, nacionalistička kultura sjećanja u Srbiji stvorila je slike i predstave o četnicima koja ne odgovara povijesnim istinama“.

S druge strane, istorija koja nije pretrpela revizionizam prepoznaje četnike kao pokret čije su žrtve prevashodno bili civili, s naglaskom na Hrvate i Bošnjake u okvirima Nezavisne države Hrvatske, Crne Gore i Srbije, ali i Srbe koji nisu odobravali njihovo delovanje.

„Republika Srbija i Srbi kao narod imaju dovoljno časnu i dugu tradiciju antifašizma da joj revizionizam povijesti ne samo da ne treba, nego isti nanosi štete kako na planu unutarnjih političkih odnosa, čineći da se manjine koje su stradale od strane četnika u Drugom svjetskom ratu osjećaju danas u Srbiji uznemireno, tako i u kontekstu narušavanja odnosa među državama u Jugoistočnoj Europi“, zaključuju iz DSHV-a, te poručuju da će kao stranka i dalje u svom delovanju ostati privrženi promociji dijaloga, razumevanja i konstruktivne saradnje kako bi se prevladali i pozitivno razrešili izazov, te unapredio položaj nacionalnih zajednica u Srbiji.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“DSHV: Otvaranje Muzeja Draže Mihailovića, vođe četničkog pokreta, deluje uznemiravajuće na manjine”

Bole says:

Zašto se taj isti DSHV ne oglasi kad po lepoj njihovoj skandiraju ubij Srbina ili kad ističu ustaške simbole? Ne tada šute jer tada je to normalno.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.