U Subotici ponovo postavljena bista antifašistkinji Loli Vol: Sloboda je izvojevana učešćem svih nacionalnosti

U Subotici ponovo postavljena bista antifašistkinji Loli Vol: Sloboda je izvojevana učešćem svih nacionalnosti

Bista Vole Vol, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

07.10.2024

Kategorija: Društvo , Subotica

Bista subotičkoj antifašistkinji Loli Vol (Laura Lola Wohl, 1914-1941), nakon što je proteklih godina oskrnavljena, danas je ponovo postavljena u Subotici, na novoj lokaciji, pored zgrade Nove opštine, u ulici Trg Lazara Nešića broj 3.

U pitanju je originalna replika biste subotičke vajarke Vere Gabrić Počuča.

Foto: NJ/Magločistač

Bista Lole Vol se nalazi pored spomen bisti subotičkih partizana oslobodioca Lazara Nešića (1902-1941) autorke Mire Sandić, Ištvana Kizura (1904-1942) autorke Olge Jančić i Matka Vukovića (1891-1941) autorke Ana Bešlić, a napravljene su 1962. godine. Na današnju lokaciju postavnjene su 4. jula 1971. godine ispred tadašnje zgrade Sreskog komiteta Saveza komunista, u znak poštovanja prema neustrašivosti i nepokolebljivosti u borbi protiv fašizma.

Otkrivanje biste su organizovali dr Margareta Bašaragin iz Udruženja „Ženske studije i istraživanja“ Novi Sad, podružnica Subotica; Aleksandar Toković, SUBNOR; Mikloš Olajoš Nađ iz Udruženja „Solidarnost“ i Partija radikalne levice o pravima radnika za 1. maj, Subotica.

Margareta Bašaragin je rekla novinarima da je bista ponovo postavljena u godini kada se u Subotici obeležava 80 godina pobede nad fašizmom, a da je inicijativa za njeno ponovno postavljenje započelo na njenu inicijativu pre više od dve godine.

Margareta Bašaragin, foto: NJ/Magločistač

„Ova bista je tu da nas podseća na sve one napore naših prethodnika i prethodnica koji su zalaganjem, žrtvom i životima doprineli tome da mi danas živimo u miru i slobodi“, navela je.

Ovo je veoma lep i značajan poklon gradu Subotici i građanima Subotice, rekao je Mikloš Olajoš Nađ navodeći da je Lola Vol bila jedna veoma hrabra i skromna žena, velika borkinja koja je učestvovala u radničkom pokretu i narodnooslobodilačkoj borbi, rukovodila je štampanjem partijskog materijala, letaka, brošura, proglasa, novina.

„Žene su na veoma svestrane načine učestvovale u narodnooslobodilačkoj borbi, od skupljanja lekova, odeće do negovanja onih koji su bili u zatvorima. One su brinule o ranjenicima, ali i učestvovale na različite načine u samoj borbi“, kazao je.

Mikloš Olajoš Nađ, foto: NJ/Magločistač

On je istakao da ove biste podsećaju da su sve nacionalnosti učestvovale u borbi protiv fašizma.

„U Subotici je bilo tokom rata bilo ukupno sedam logora u kojima su bili Subotičani različite nacionalnosti, a sloboda je izvojevana učešćem svih“, poručio je Olajoš Nađ.

Konzervatorski nadzor ispred Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture (MZZSK) u Subotici obavila je dr Maja Rakočević Cvijanov, a sredstva za rekonstrukciju obezbedilo je JP za uprvaljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje Subotica. 

Prema njenim rečima,svedoci smo čestih krađa od bronze u javnom prostoru a bistu Lole Vol je neko otuđio pre nekoliko godina, nakon čega je stavljena na listu prioriteta kod nadležnog javnog preduzeća.

„Uspeli smo da za tu bistu dobijemo sredstva i rekonstruišemo je. Udruženja građana su se zalagala da se bista ipak preseli ovde da bi mogli bolje da obeležavamo sećanje na Lolu Vol i da se skloni sa mesta koje je ugroženo i koje više nije reprezentativno“, navela je Rakočević Cvijanov.

Maja Rakočević Cvijanov, foto: NJ/Magločistač

Lola Vol je antifašistkinja, centralna ličnost radničkog pokreta u Subotici između dva svetska rata, zatočenica Žute kuće. Poreklom Jevrejka iz Poljske.

Mučili su je i zlostavljali u Žutoj kući. Preki sud je novembra 1941. godine osudio Lolu Vol na smrt. Obesili su je 18. novembra zajedno sa 14 drugova ispred zgrade današnjeg Osnovnog suda u Subotici, gde se nalazi spomenik Balada vešanih vajara Nandora Glida.

Spomenik Loli Vol je svečano otkriven 18. novembra 1984. u dvorištu tadašnje fabrke Parfimerija „Slavica“, koji je u međuvremenu oskrnavljen.

Njen grob se nalazi na Jevrejskom groblju u Subotici.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.