Subotičanka Ranka Kašiković koja je jedna od žrtava mobinga na radnom mestu u Gerontološkom centru Subotica, izjavila je danas na drugom po redu protestu „Subotica protiv nasilja“ da će nasilja u društvu biti sve dok ima onih koji ćute.
Ona je okupljenim građanima ispred zgrade Jadran rekla da je zbog svoje neposlušnosti da bude lojalna političkim moćnicima kao kaznu mesecima trpela strašno zlostavljanje, pritiske, ucene i zastrašivanje, zbog toga što je 2021. godine odbila da ide na miting Srpske napredne stranke.
“Već narednog dana na svom radnom mestu bila sam izložena stravičnom mobingu i zlostavljanju na radu uz pretnju otkazom od strane direktorice”, navela je Kašiković.
Međutim, ona nije odustala i pre više od godinu dana je podnela tužbu protiv direktorice Gerontološkog centra zbog mobinga i zlostavljanja na radu i tada je, kako kaže, počela njena borba za pravdu.
“Nemam teret na svojim leđima, niko me ne ucenjuje, nisam ničiji rob, nisam ničiji sluga. To olakšanje ne može da se poredi ni sa čim drugim. I svako ljudsko biće ima pravo na to”, poručila je Kašiković.
Prema njenim rečima, u tom svetu u kom živimo lojalni su zaštićeni i za njihovu bahatost nema granica, posledica ni odgovornosti – jer njima se sve može.
“Ćuti se na nasilje u porodici, na radnim mestima, u školama, u javnom prevozu, ćuti se na promovisanje nasilja na televizijama. Posledica je da niko ne zna ko može biti sledeća žrtva tako nakaradnog sveta. U takvom svetu zato vlada strah. Strah je moćno sredstvo. Može nas ućutkati, naterati da se povučemo i okrenemo glavu na drugu stranu”, ocenila je Kašiković.
Ona smatra da je Srbija regrutacioni centar za često neobrazovane i nesposobne menadžere iz političkih stranaka koje su na vlasti.
“Zadatak vlasti jeste da pooštri mere, donese zakone, da kažnjava nasilje, da ohrabruje i osnažuje žrtvu, ali pre svega treba da se menja kolektivna svest”, poručila je Kašiković.
Dodala da moramo učiti nove generacije da shvate da nasilje nije način, da ne moraju da trpe, da imaju pravo na dostojanstven život.
“Treba da ih učimo da jačaju svoju ličnost, da se zauzmu za sebe i grade svoj integritet. Da budemo društvo gde nasilje postoji jedino iza rešetaka”, kazala je.
Navela je da je Srbija već deceniju zemlja u kojoj nema političke odgovornosti, a umesto nje se kao najviša vrednost ističe podanički odnos prema vlasti.
“Najteži put je obično i najispravniji put. Ako nas je više na tom putu, i on će biti lakši”, dodala je.
U ime studenata govorila je Subotičanka Sara Šahinović koja je istakla da studenti ne žele da ih kupuju povremenim novčanim pomoćima jer oni za taj iznos ne mogu da pokriju ni osnovne mesečne troškove.
“Želimo savremenu literaturu, a najviše želimo da se obezbedi praksa za sve nas. Da li je moguće da nas država ovoliko ne ceni kada nisu sposobni tako nešto da nam obezbede? Kao mladi, mi smo budućnost države i neophodno je da imamo više prava nego što ih imamo trenutno”, poručila je ova studentkinja.
Nakon održanog govora, gde su građani na kratko blokirali pešački prelaz u centru grada, protest je nastavljen šetnjom kroz nekoliko subotičkih ulica. Građani su zatražili smenu i pozvali na odgovornost načelnika Severno-bačkog upravnog okruga Bojana Šoralova, zbog, kako su naveli, “katastrofalne bezbedonosne situacije u Subotici“, a vezano za migrantsku situaciju u ovom gradu.
Oni su ispred zgrade Nove opštine u kojoj se nalazi kancelarija načelnika ostavili transparent na kome piše “Bojane, i dalje se puca – ostavka!”
Organizatori protesta i građani su zatražili i smenu i poziv na odgovornost načelnika subotičke policije Borivoja Mucalja, koji je prema rečima organizatora protesta smenjen a na njegovom mestu se od danas nalazi Igor Velimirović.
Na protestu je govorio i jedan od predstavnika studenata, Subotičanin koji je pre početka svog govora zamenio papir i održao govor koji nije bio predviđen po protokolu. S obzirom na nacionalističke poruke koje su mogle da se čuju u njegovom obraćanju, nakon nekoliko minuta mu je oduzeta reč. Članovi opozicionih stranaka koje su organizovale protest smatraju da je govor ovog studenta bila provokacija.
Jedan Komentar na
“U Subotici održan drugi protest protiv nasilja: “Nasilja će biti sve dok ima onih koji ćute” (FOTO)”
Мене занима шта ради и где му је радно место Банету Максимовићу? Зна ли ко?
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.